KADIN

Cilde yaz bakımı

Cilde yaz bakımı

Baharın gelişiyle birlikte yenilenen doğa gibi cildimizin de yenilenmeye, canlanmaya ihtiyacı var. Medicine Hospital Dermotoloji Uzmanı Dr. Burcu Işık, bahar aylarında cilt sağlığının korunması ve yaz aylarında cildimizde yapılacaklar hakkında önerilerini söyledi.

Öncelikle kozmetik dermatoloji nedir?

“Kozmetoloji” ve “Dermatoloji” terimlerinin birleştirilmesiyle oluşan” Kozmetik Dermatoloji” kavramı, kısaca cilt kusurlarının non invaziv ya da minimal invaziv yöntemlerle (ameliyatsız olarak) iyileştirilmesi yöntemlerinin genel adıdır.

Nasıl yararlanılır?

Cilt gençleştirme (anti aging), kırışıklıkların giderilmesi, selülit ve çatlak tedavisi, leke tedavisi, damarsal problemlerin tedavisi, akne ve yanık izlerinin de tedavisini içeren bir çok durumda kozmetik dermatolojiden yararlanılabilir.

Botulinum toksin uygulamaları ( botoks), dolgu , kimyasal peeling, mezoterapi (saç-yüz-selülit), roller, PRP (trombositten zengin plazma) uygulamaları , lazer ile damar- leke tedavisi kozmetik dermatolojinin başlıca uygulamaları arasında yer almaktadır.

Yaz boyunca daha sağlıklı ve güzel nasıl görünebiliriz?

Yaz aylarına daha ışıltılı, daha genç ve daha sağlıklı bir cilt ile girmek için kişiye uygun dermatokozmetik yöntem ve ürün seçilmedir. Bunun için de mutlaka bir dermatoloji uzmanından görüş alınmalıdır.

Selülitlere neler yapalım?

Kadınların sıkça sorduğu sorulardan biri “kremlerin selülit tedavisinde etkili olup olmadığıdır? “ Kremlerin selülit tedavisine etkileri çok azdır. Selülit tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri mezoterapidir.

Mezoterapi yönteminde cilt altına dolaşımı hızlandıran, ödemi azaltan, yağ hücrelerinde yıkımı hızlandıran maddeler verilir.

Radyofrekans uygulamaları da selülit tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu yöntemler birlikte kullanıldığında, diyet ve sporla desteklendiğinde sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır.

Cildimizi gençleştirmek için başka metodlar var mı?

Yaz aylarına girerken kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız botulinum toksin ve dolgu maddesi uygulamaları sizin için uygun olacaktır.

Tekrarlayan kas hareketlerine bağlı mimik çizgilerinin giderilmesinde botulinum toksin uygulaması yapılabilir. Botulinum toksin (botoks) zannedildiği gibi yılan zehiri değildir. Bakterilerden elde
edilen bu toksin enjeksiyon yapılan bölgede geçici kas zayıflığına neden olur. Bu sayede mimik çizgilerinin (kaş çatma çizgisi, göz çevresi kırışıklıkları, alın çizgileri vb.) derinliği azalır, daha aydınlık, daha genç ve daha yumuşak hatlı bir yüz görünümü elde edilebilir. Uygun dozlarda ve uygun teknikle yapıldığı takdirde, korkulanın aksine, ifadesiz ve donuk bir yüz görünümüne neden olmaz.

Derin kırışıklıklar ve hacim kaybı için, hiyalüronik asit içeren dolgu maddesi enjeksiyonları uygulanabilir. Hiyalüronik asit; deri altı dokuya sağlamlık ve esneklik veren doğal bir yapı taşı olduğundan zamanla kendiliğinden erir. Bu nedenle dolgu uygulamalarının kalıcılığı 9-12 ay arasında değişmektedir. Hiyalüronik asit; cildinizde hacim yaratarak, sağlıklı ve canlı bir görünüm verir. Bu yöntemle; yaklaşık yarım saat içinde, dudak kenarlarında gülmeye bağlı olarak oluşan oluklar, dudak üstünde beliren sigara çizgileri, gözaltındaki çukurlar giderilebilir. Aynı zamanda yüze daha oval bir hat verilebilir ve elmacık kemiklerinin üzeri daha belirgin hale getirilebilir, dudaklar dolgunlaştırılabilir.

Güneşin cilde verdiği zararlar nelerdir ?

Güneşin yaşam için yararlı etkileri tartışmasız olsa da, zararlı etkileri de mevcuttur. Güneşin başlıca zararlı etkileri, erken dönemde güneş yanıkları ve cilt lekeleri olarak kendini gösterirken, geç dönemde fotoyaşlanma dediğimiz güneşe bağlı erken yaşlanma ve deri kanserleri oluşumudur. Deri kanserleri son yıllarda çok hızlı bir artış göstermektedir. Brozlaşma tüm dünya toplumlarında sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, anlamı aslında deri hasarıdır. Bronzlaşma derinin kendini koruma yöntemidir. Deri ne kadar bronz ise, o kadar hasar almış demektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir