BİTKİ VE GIDALAR KADIN

Cilde iyi gelen kışlık gıda ve besinler hangileri!

Cilt Işıltısı için kışlık besin ve gıdalar

Cilt güzelliği için gıdanın yazı kışı mı olur demeyin. Hava şartları ve mevsimsel sebze ve meyveler doğal olarak oluşan cilt vitaminleri ve sağlığını korumak açısında önemli katkılar sağlar.

Kış aylarında organik olan besinlerin cildinize katacağı etkiyi kısa sürede görebilirsiniz.

Nedir bunlar?

SU

Cildi nemlendire ve toksinlerin vücuttan giderilmesini sağlayan en önemlilerin başında gelir. Yaz aylarında vücuttan atılan sıvının takviyesini yapar gibi içilmesi gereken 2,5 litre suyun aynı şekilde kış aylarında da tüketilmesi gerekir. Cildin kırışıklığının giderilmesinde ve oluşmasını önlemede büyük pay sahibidir.

HAVUÇ

Tavşanların en sevdiği yiyeceklerin başında gelen havuç, A vitamini bakımından zengindir. Cilde “retinol” takviyesini ücretsiz vermektedir. Yine aynı şekilde süt ve kepekli tahıllar A vitamini desteği sağlar.

DOMATES

Kırışıklık, yaşlanma belirtileri, yaşlanma ile doğal olarak oluşan lekelere müdahaleti baştan yapar. “Likopen” ile antioksidan görevi yapar ve ayrıca güneş ışınlarından cildi korur.

BALIK

Eğer tutamıyorsanız satın alın! Omega 3 zenginliği boldur. Alerjinin meydana getirdiği reaksiyonlardan oluşan tahrişleri doktora gitmeden tedavi eder. Nem verir, güneş ışınlarından korur ve mineral olan selenyum zenginliği bulunur.

CEVİZ-BADEM

Bunlar hücrelerin can damarı zarlar için en iyi takviyelerdir. Hücrelere yapılan bakım cildi taze tutar ve sağlıklı gürünüm kazandırır. İçeriğindeki yağ asitleri hücre yapısını korur. E vitamini olan badem, cildi sıkılaştırmaya ve sıkılaşma için gereken elastin liflerini güçlendirir.

PORTAKAL

Damar, kıkırdak, kemik ve dişler için aranan C vitamini ondadır. Deri dokusunu güçlendirir, sigaranın verdiği cilde olan zarara karşı savaşır, yaşlanma etkilerine ve kırışıklıklara karşı etkilidir. Çilek, Yeşil sebzeler, brokoli ve bürüksel lahanasıda tercih edilebilir.

YEŞİL SEBZELER

Hem demir eksikliği hem de C vitamini için bulunmaz bir velinimettir. Demir eksikliğinden oluşan aneminin neden olduğu kandaki oksijen düşüklüğü cilt hücrelerine etki eder ve cildi solgun gösterir. Demir takviyelerine yeşil yapraklı sebzeler takviyedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir