GENEL

Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 2’şer yıl hapis

Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya 2’şer yıl hapis

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya, Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan ve Hz.Muhammed olduğu öne sürülen karikatürleri köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakim, sanıkların pişmanlık göstermemelerini dikkate alarak cezada indirim ve erteleme yapmadı

İstanbul 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanıklar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya katılmadı. Duruşmada Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan,Esra Albayrak, Berat Albayrak, Mustafa Varank’ın avukatı Hatice Özay ile birlikte bazı şikayetçiler ve taraf avukatları hazır bulundu.
Duruşmada söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin eylemlerinin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini talep ederek, beraat talebinde bulundular. Şikayetçiler ve şikayetçi avukatları ise sanıkların en üst sınırdan cezalandırılmasını istediler.

2 YIL HAPİS CEZASI
Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’yı “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hakim sanıkların yargılama sürecindeki gösterdikleri tavır, pişmanlık göstermemiş olmamalarını dikkate alarak cezada herhangi bir takdiri indirime gitmedi. Karan ve Çetinkaya’nın tekrar suç işlemeyeceğine yönelik kanaat oluşmadığını belirten hakim cezayı ertelemedi.

KARARIN ARDINDAN TEKBİR GETİRDİLER
Öte yandan hakim, Karan ve Çetinkaya hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunun unsurları oluşmadığından bu suçtan beraatlerine hükmetti. Hakimin kararı okuması üzerine izleyicilerden bir grup tekbir getirdi. Bunun üzerine hakim izleyicilere “burada böyle bir şey istemiyorum” diyerek uyarıda bulundu.

“BEKLEDİĞİMİZ KARARI ALDIK”
Kararın açıklanmasının ardından şikayetçilerden bazıları, izleyiciler ve şikayetçilerin avukatları adliye önündeki alanda basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan avukat Cavit Tatlı, “Haklı davamızı en azından burada neticelendirdik. Mahkeme sanıklar hakkında 2’şer yıl ceza verdi. Buradaki herkes bir şey için, canlarından çok sevdikleri peygamberleri için buradaydılar. Beklediğimiz kararı aldık” dedi. Avukat Yurdal Kılıçer ise “Dava ve sonucu Türkiye’den her kesimden insanlara hayırlı olsun” dedi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir