PRATİK

Çay lekesini çıkarmak için nasıl bir çaba gösterilmelidir?

Çay lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler

Çaycı bir millet olduğumuzu düşünürsek çayın ve doğal olarak oluşturacağı çay lekesi ile karşılaşmamız gayet normaldir. Kahvaltı sofrası ile öğün araları dahil hemen her soframızda çayımız eksik olmaz. Ta ki çoçukluğumuzdan başlarız çay içmeye.

Evlerde veya sofralarda oluşan çay lekelerine çözüm bulmak kolay yeteri kadar malzememiz olacaktır. Peki ya dışarıda bir çay içme ortamında başımıza böyle bir durum gelirse ve elbisenin beyaz olması başımıza gelebilecek kötü bir anı olarak kalabilir. Kahve ile çay lekesi hanımların çözümünü en çok aradıkları lekelenmelerin doğal olarak başında gelir.

Aşağıda elbiseler, halı, koltuk, örtü ve kanepeler gibi değişik malzemeler üzerindeki lekelerin nasıl çıkarılacağına dair bilgiler vereceğiz ve umuyoruz ki bu çözümler lekelerden kurtulmanıza yarasın.

Çay lekesi nasıl çıkar?

En fazla başımıza gelebilecek durumlardan biri çayın damlası veya dökülmesi ile meydana gelen elbisedeki çay izleridir. İlk elbise için ne yapılabilir ona bakalım.

Giysiden çay lekesi çıkarmak için çözümler:

  • Elbiseniz üzerine leke bırakacak derecede çay bulaştı ise öncelikle, elbisenizi çıkarıp ters çevirin ve soğuk su ile yıkayın. Dışarıda iseniz bulunduğunuz kafenin tuvaletlerini kullanabilirsiniz. Daha sonra lekenin bulunduğu yerin üzerine çamaşır suyu gibi etki göstermeyen ve beyazlatmayan bir deterjanı dökünüz. Yine dışarıdaysanız aynı ortamda bulunan sıvı el sabunlarını kullanabilirsiniz ama çok faydası olmayabilir. Deterjan döküldükten sonra kısa süreli müdahaleler için 7-8 dakika beklemeniz gerekecektir. Eski leke ise bu süre 30 dakika kadar olmalıdır.

Bir başka çay lekesi derdi halıda başımıza gelebilir. Halılar en fazla çay ile haşır neşir olanlar arasındadır. Masaya dökülen bir çay bile direkt olarak evlerde halıya iner. Bakalım halı için neler yapabiliriz.

Halıdan çay lekesi çıkarma:

  • Halıya çay temas ettiğinde havlu kağıtla çayın ıslaklığını gideriniz. Peçetenin suyu emebildiği kadarını emdirip halıdaki nemliliği giderin. Çamaşır detarjanını hafif köpürterek halıya emdirin. Bunu üzerine bastırarak yapabilirsiniz. 2-3 dakika sonra nemli bir bez ile lekeyi ovalayarak çıkarın.

Misafirleriniz kanepe ya da koltuğa çay dökümüş olabilir. Koltuk yüzeylerindeki çayı çıkarmak için acele etmelisiniz.

Koltuk ve kanepeden çay lekesi çıkarma:

  • Öncelikle çayın lekesinin bulunduğu yeri halıya uygular gibi suyu peçete ile emdirin. Beyaz sabunlu bez ile bastırın ve ovalayarak çıkarın.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir