PRATİK

Buzdolabından koku nasıl çıkar?

Buzdolabından koku nasıl çıkar?

Buzdolabındaki kötü kokulardan rahatsız mı oluyorsunuz? İşte size kokunun nasıl çıkarılacağını öğretelim…

Buzdolabı içerisinde uzun süre bekleyen yiyecek ve gıdalar hiçte hoş olmayan kokular bırakabilir veya sindirebilir. Bu durumu önleyebilmeniz için size gerekli olan malzeme vanilya ve pamuktur. Pamuğu vanilyaya batırarak buzdolabına bırakırsanız kötü kokular gider ve sonradan oluşabilecek pis kokuları da önlemiş olursunuz.

Vanilya:

Vanilya (Vanilla planifolia), Orchidaceae (salepgiller) familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türü.

Vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antillerdir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15–20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır.

Vanilya asıl olarak bir bağ bitkisidir. Vanilya ekolojik olarak Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda Meksika’nın Atlantik okyanusuna bakan tarafında yetiştirilmiştir. Vanilya önceleri tapınaklarda koku vermek veya kötü ruhları uzak tutmak için kullanılırdı. Sonradan Meksikalılar Vanilyayı içeceklerine tat vermek amacı ile kullanmaya başladılar.

Doğal ortamında vanilya bitkisi Karayiplerden Ekvatorun Pasifik kıyılarına kadar kendisine yerleşim alanı bulmuştur. Günümüzde ise Ekvatorun her iki tarafında yaklaşık 20 derecelik bir alanda yetiştirilebilmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 150 vanilya türü vardır ancak Bourbon, Tahiti ve Hint Vanilyası ticari olarak yetiştirilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir