DÜNYA

Bütöv Azerbaycan Ocakları STK’dan Enes İbrahim’e kutlama mesajı

Bütöv Azerbaycan Ocakları STK’dan Enes İbrahim’e kutlama mesajı

Başkanlığını Zahir Alisoy’un yaptığı Bütöv Azerbaycan Ocakları (BAO) Sivil Toplum Kuruluşu Makedonya-Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Genel Başkanı ve Türk Hareket Partisi milletvekili Enes İbrahim’e, Makedonya genel seçimleri sonucu yeniden milletvekili seçilmesi dolayısı ile kutlama mesajı ünvanladı.

Kutlama mesajında şu hususlara yer verildi :

“Makedonya-Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Genel Başkanı, Türk Dünyasına bağlılığı ile tanınan Enes İbrahim bey Makedonya genel seçimlerinde milletvekili seçilmiştir. Bütöv Azerbaycan Ocakları (BAO) Sivil Toplum Kuruluşu olarak kendisini tebrik ediyoruz. Hayırlı-uğurlu olsun”.

Enes İbrahim kimdir?

Enes İbrahim 8 Ağustos 1984 yılında Üsküp’te doğdu. İlkokulunu Tefeyyüz ilköğretim okulunda tamamlayan Enes İbrahim, liseyi özel Yahya Kemal Koleji’nde tamamladı. Üniversiteyi Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü tamamladı. Gençlik yıllarından itibaren siyasi ve toplumsal olaylarda aktifliğiyle bilinen Enes İbrahim, Makedonya Türkleri’nin yaşadıkları sıkıntılarını uluslararası platformlarda duyurulması konusunda mücadele etmiştir.

2008 yılında arkadaşlarıyla birlikte Ufuk Derneği’ni kuran Enes İbrahim 2012 yılına kadar Ufuk Derneği Genel Başkanlığını yapmıştır. Ayrıca dernek bünyesinde çıkartılan Ufuk Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini 2012 yılına kadar yürütmüştür. Ülke genelinde ve yurtdışında birçok konferans, panel ve sempozyumlarda Makedonya ve Makedonya Türkleri üzerine değişik altbaşlıklarda (demokrasi, insan hakları, medya, osmanlı eserleri ) tebliğler sunmuştur. Ayrıca ülke ve ülke dışında yayımlanan dergi ve internet sitelerinde yazılar yazmıştır. Türk dünyası konusunda önemli çalışmalarda bulunmuştur.

2012 yılında Türk Hareket Partisi Makedonya’ne katılan Enes İbrahim, 2013 yılında partinin düzenlediği kurultayda genel sekreterliğe seçilir. 2014 yılında Makedonya’da düzenlenen erken genel seçimlerde milletvekili adayı olur ve muhalefet cephesinin tek Türk ve Müslüman milletvekili oldu.

Eldeniz Abbaslı

Bakü/AZERBEYCANBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir