SAĞLIK

Burun estetiği neden yaptırılır?

Burun estetiği yaptırmanın amacı nedir?

Rinoplasti adıyla da bildiğimiz burun estetiği sadece güzelleşmek amacı ile mi yapılır? Bunun başka nedeni yok mu?

Burun estetiği denilince ilk akla gelen burnun şeklinin değişerek güzelleşmesi, burun ameliyatı dediğimizde ise, burnun kemik ve doku yapısı için gerekli cerrahi müdahale aklımıza gelir. Hem güzellik hem de sağlık açısından gerekli gördüğümüz bu müdahalenin bazı mecburi durumları da vardır.

Bunlar;

“Nefes almak için zorlanıyorsanız”

Burunun asıl görevleri arasında nefes almak ve bu fonksiyonun yerine getirilmesinde zorluk yaşanıyorsa “burun estetiği” gerekiyor. Sağlıklı nefes alamayan vücut dinlenemez. Burunda meydana gelen bu aksaklıklar nefes almanın yanında koku duyusunu da zayıflatır. Zayıflayan koku aynı zamanda tat duyusunuda etkiler. Ameliyat korkusu kişinin önünde engel gibi duruyor olsada bazen sadece kanal tedavisi yardımı ile kişi rahata erebiliyor. Ameliyat sonunda gerçek tat ve kokular alınmaya başlandığında onca zamanın boşa harcandığı açıkça görülür.

“Şekil bozukluğu”

Burnun şeklinin bozuk olması aynı zamanda kendinizle barışık olmanızı zorlaştırır. Sosyal ortamlardan uzaklaşmalar başlar. Sırf eleştiriler yüzünden.. Günümüzde çok sık yapılan ameliyatlar arasında burun eğriliği, düşüklüğü gibi rahatsız edici fiziki yapılar çok kolay olarak düzeltilmekte ve basit operasyonlarla kişinin kendine olan güveni yerine getirilebilmektedir. En fazla yapılan cerrahi müdahaleler arasındadır.

“Sinüzit”

Burun sinüsleri alınan nefesin ısıtılmasında, nemlendirilmesinde ve süzülmesinde etkin görev üstlenir. Bu çatı düzeninde bozukluk olursa fonksiyonlar başarısız olur ve aynı zamanda enfeksiyon riski çoğalır. Yapılan müdahale ile nefes kanalı düzeltilir, rahatlayan sinüsler enfeksiyonları temizlemeye başlar.

“Horlama”

Yine burundan kaynakalanan sorunlar arasındadır. Horlama, hem size hem de başkalarına rahatsızlık verebilir. Uyku düzenine etki eden bu durum, burun kanalının darlığı ve eğriliğinin ortadan kaldırılması ile çözümlenebilir.

Sonuç olarak şunu söylebiliriz;

Burun sadece estetik ameliyatı olarak düşünülmemelidir. Çoğu rahatsızlığı giderebilen bir operasyondur.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir