GENEL KADIN

Burcunuzun tarihi değişti, yeni burç tarihleri

Burcunuzun tarihi değişti, yeni burç tarihleri

Nasa’ya göre, dünyanın yörüngesel salınımı yıldızların dünyaya göre pozisyon değiştirmesiyle burçlarda değişmiş olup yeni tarihler verildi.

Çoğu bucun da tarihleri mecburen değişmiş oldu. Kahve falınıza bakmadan, internet üzerinden burç yorumu okumadan önce bu haberi okuyun. Kendi yerinize başkasının burcunu okuyor olabilirsiniz.

Tarihler değişmekle kalmadı Yılan burcu da çıktı ortaya.

Burçların doğrudan gökyüzüyle ilgisi olduğunu ve gökyüzünün antik dönemdeki konumlarından farklılaştığını belirten NASA, Güneş’in burçları oluşturan takımyıldızların üzerinde bulunduğu zamanının da bu sebeple değiştiğini açıkladı.

Burçların ilk kez Babiller tarafından kullanılmaya başlandığında 23 Temmuz ila 22 Ağustostarihinde doğanların Aslan burcu olduğu, fakat gökyüzünde yaşanan değişimin ardından bu tarih aralığında doğanların artık Yengeç burcunda olduğu belirtildi. Buna sebep olarak Dünya’nın yer ekseninin geçtiği Kuzey Kutbu’nun aynı doğrultuda olmaması, aradan geçen 3 bin yıllık evrede gökyüzünü değişmiş olması gösteriliyor.

Bu açıklamayla da yetinmeyen NASA, Ophiuchus yani Yılan adında 13. bir burcun olduğunu belirtiyor. 30 Kasım – 17 Aralık tarih aralığına ait olan Yılan burcunun Babilliler tarafından bilinmeyen bir sebeple dillendirilmediği söyleniyor.20 Ocak-16 Şubat

Yeni Burç Tarihleri:

 1. 20 Ocak-16 Şubat: OĞLAK
 2. 16 Şubat-11 Mart: KOVA
 3. 11 Mart-18 Nisan: BALIK
 4. 18 Nisan-13 Mayıs : KOÇ
 5. 13 Mayıs-21 Haziran : BOĞA
 6. 21 Haziran-20 Temmuz : İKİZLER
 7. 20 Temmuz-10 Ağustos : YENGEÇ
 8. 10 Ağustos-16 Eylül : ASLAN
 9. 16 Eylül-30 Ekim : BAŞAK
 10. 30 Ekim-23 Kasım : TERAZİ
 11. 23 Kasım-29 Kasım : AKREP
 12. 30 Kasım-17 Aralık : YILAN
 13. 17 Aralık-20 Ocak : YAY

Türkiye’nin ilk astrologlarından istatistikçi Ata Nirun, NASA’nın dünyanın yörüngesinin değişmesiyle ilgili açıklamasını ve bununla başlayan 13. burç tartışmasını ntv.com.tr’ye yorumladı. Nirun, “burçların tarihi değişti” tartışmasına dair şunları söyledi:

“NASA’nın Dünya’nın yörüngesinin değişmesiyle ilgili yaptığı açıklama var olan bir şey. Ancak  NASA’nın yaptığı bu açıklama bilimsel olsa da astorolojiyi bağlamaz. Bu tartışma 2-3 yıldır ortaya atılan ve genellikle gündeme gelmek isteyen astrologlar tarafından gündeme getirilen bir konu.”

“Astoroloji, NASA’nın açıklamasında belirttiği gibi gözlemlere göre hareket etmez. Kojmolojik yorum ya da sınıflandırmaya dayanır.”

Astroloji doğrudan doğruya Dünya’nın kuzey yarımküreden bakış açısına göredir. Bu bakış açısında burçlar binlerce yıl öncesinde görüntülenebilmiştir. Hatta burçların sayısı bizim bildiğimiz gibi 12 değildir. 12 burç erken dönem Babil ve Mezepotamya’da rahip sınıfının kullandığı bir diagramdır. 12 olmasının nedeni ise özetlenmiş olmasıdır.”

“Astroloji erken dönemde, yani keşfedildiği dönemde yönetici sınıfı içindi. Hatta halk tarafından kullanılması yasaktı.”

“O dönemin rahipleri, bir insanın hayatında olabilecek önemli olayları özetledi. Doğum, evlilik, askerlik, baba olmak ve ölüm gibi kritik olaylara bakılarak bir sınıflandırma yapıldı ve bunların hangi dönemde nasıl tekrarlandığı belirlendi. Ancak yapılan bu tespitler bilinenin aksine herkes için değil birkaç kişinin hayatı için geçerliydi.”

“Bugün kullanılan 12 burcu anlatmak için kullanılan simgeler de orjinalinde bugün bildiğimiz şekiller değildir.”

“Türkiye’ye bu işi getiren kişilerden biri olarak üzülerek söylüyorum ki modern yaklaşıma göre bu iş bitti. Tekrar burçlardan, astroloji ve astronomiden bahsedebilmemiz için süper bilgisayarlar çağına geçmemiz gerekiyor.”

“Süper bilgisayarlara, hayatlarımız hakkındaki bilgileri ve istatistikleri yükleyip analiz edebildiğimiz gün tekrar burçlar hakkında konuşabileceğiz.”

“Bugün yapılan tartışmaya gelirsek, NASA’nın daha önce yaptığı açıklamanın gündeme gelmek isteyen astrologlar tarafından tartışmaya açılmasından başka bir şey değildir.”

Öte yandan 13. burç tartışmasıyla ilgili olarak, Babillerin bilinmeyen bir nedenle Güneş’in 30 Kasım-17 Aralık tarihinde üzerinde olduğu Yılan burcunu bir kenara koyduğu biliniyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir