SAĞLIK

Bozulan retinaya dikişsiz ameliyat: Vitrektomi

Bozulan retinaya dikişsiz ameliyat: Vitrektomi

Vitreoretinal cerrahi, gözün arka kısmında bulunan jel kıvamındaki maddenin alınması ve retinadaki problemlere cerrahi olarak müdahale edilmesine olanak sağlıyor. Medicana Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Gürkaynak ve Op. Dr. Erol Havuz, vitreoretinal cerrahi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

[dropcap]V[/dropcap]itreoretinal cerrahi girişimi ya da vitrektomi ameliyatı hangi durumlarda/hastalıklarda uygulanıyor?

Diyabetik retinopati: Diyabet; göz, böbrek, sinir sistemi, kalp gibi birçok organda çeşitli bozukluklara sebep olur. Gözün retina tabaka – sında gelişen bozukluklara ‘diyabetik retinopati’ adı verilir. Diyabetik retionopati bu bozukluklar içerisinde ortaya çıkan ilk bozukluktur. Tüm dünyada ve ülkemizde erişkin-çalışan yaş grubunda en önde gelen körlük sebebidir.

Makula deliği: Retina tabakasının merkezi keskin görme ve ayrıntılı görmeden sorumlu makula (sarı nokta) bölgesinde gelişen deliğe ‘makula deliği’ adı verilir. Bu durum, özellikle merkezi görme keskinliğinin ciddi şekilde kö – tüleşmesine sebep olur. Şikayetler, çarpık ve yamuk görmeden başlayarak merkezi görmenin kaybına kadar ilerler.

Retina dekolmanı: Retinada görmeyi sağla – yan fotoreseptör hücreler, arkadaki koroid ta – bakasından beslenirler. Retina dekolmanında, retina en dış tabakasından ayrılır. Bu da, foto – reseptörlerin koroidden beslenmesini bozar ve görevlerini yapamazlar. Hatta ani gelişen ciddi bir görme kaybı ortaya çıkar.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilen ve dikişsiz olarak uygulanabilen vitrektomi ameliyatı, yaklaşık 30 ile 150 dakika arasında süren bir cerrahi işlem.[/box]

Vitrektomi nasıl bir cerrahi işlemdir, kısaca bahseder misiniz?

Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilen vitrektomi ameliyatı yaklaşık 30 ile 150 dakika arasında sürer. Dikişsiz olarak uygulanabilen bu cerrahide göz duvarında açılan yaklaşık 0.5mm’lik 3 adet tünel kesisi ile gözün vitreus boşluğuna ve retinaya ulaşılır. Göz içindeki jel (vitreus) dakikada 8 bin adet kesi yapabilen bir probla temizlendikten sonra retinadaki problemin giderilmesine yönelik girişimlerde bulunulur. Cerrahi esnasında gözün içerisine serum, gaz ya da silikon yağı yerleştirilir ve bazen ameliyat sonrasında hastaların bir süre belirli bir pozisyonda yatmaları istenebilir.

Bu cerrahi girişimin avantajları nelerdir, neden tercih edilmelidir?

Bu operasyonun başarı şansını belirleyen en önemli faktör retinadaki problemin tipi, zamanı ve ağırlık derecesidir. Görmenin düzelmesi uzun süre alabilir, görme tümü ile düzelebileceği gibi bazen düzelme tam olmayabilir. Bazı olgularda birden fazla girişim gerekebileceği bilinmelidir.

Operasyon sonrası hastayı neler bekliyor?

Göz içine gaz yerleştirildiği durumlarda, gaz emilinceye kadar uçak ile seyahat edilmesi sa – kıncalıdır. Silikon yağı yerleştirilen hastalarda genellikle 2-3 ay sonra silikon yağını çıkarmak gerekir. Hastaların 3-4 ay süresince yüzmeme – leri, yoğun fiziksel aktiviteden uzak durmaları gerekir. Gaz yerleştirilen hastaların da 10 gün kadar yüzükoyun yatmaları önerilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir