SAĞLIK

Boyun fıtığı için öncelikle başvurulan tedaviler

Boyun fıtıklarında öncelikle başvurulan tedaviler ve Boyun fıtığı

Boyun fıtığı, duruş bozuklukları ile beraber uzun süreli aynı pozisyonların getirdiği ve kişin hayatına önemli ölçüde zarar veren bir sağlık sorunudur.

Boyun kireçlenmeleri ve fıtıkları masa başında görev yapanlar ile bilgisayar ile uzun zaman harayan ofis çalışanlarında daha fazla yaygındır. Fıtık hakkında bilgi ve tedavi konusunda aklınızdaki soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

Kollarda ve ellerde oluşan his kaybı

Boyun bölgesinde oluşan stres sebepli kas spazmları, boyun bölgesindeki ağrıların yaklaşık yüzde 70’lik kısmını oluşturuyor ve zamanla boyun fıtığı, boyundaki kemiklerde kayme ve kireçlenme sonucu olarak omurga kanalındaki daralmalara sebebp olmaktadır.

Durumun bu hal alması sonucunda el ve kollarda kuvvet kaybı ile uyuşma ve yürümek için zorlanmalar meydana getirebiliyor. Bu etki sadece tek sinir sisteminde etkiliyse kolda, parmaklara kadar gelen ellerdeki ağrılar, karıncalanma, sızlama, daha ileri boyutlarda ise kuvvet kaybıyla kol ve ellerde güçsüzleşme olabilir.Omuriliği sıkıştırdığı durumlarda şikayetlerin devamı olan ayaklara sıçrayan durum, yanma, yürümede zorlanma, uyuşukluk, idrar kaçırma gibi sonuçlar çıkarabilir. Vücudun bu durumu onarma gücü vardır ancak, genelde uzun süreli ve kalıcıdır.

Boyun fıtığı
Boyun fıtığı, duruş bozuklukları ile beraber uzun süreli aynı pozisyonların getirdiği ve kişin hayatına önemli ölçüde zarar veren bir sağlık sorunudur.

Kireçlenmenin artması

Kişinin ağrı derecesine göre boyun fıtıkları, muayene ve radyolojik yöntemlere göre ayarlanmalıdır. Küçük ve sinirlere baskı oluşturmayan fıtıklarda kişinin konforunun arttırılması ve ağrıyı azaltan fizik tedaviler ile radyo frekansları ve lazerler yöntemi disk küçültme gibi rahatlatan tedavilerde uygulanabilmektedir. Fıtığın normal şartlarda kendiliğinden düzelmesi 8-10 sene kadar sürebilir. Kireçlenmelerin ise zamanla artması hiç iyileşme göstermez.

Boyun fıtığı için öncelikle başvurulan tedaviler

 • İlaç alınan tedaviler
 • Yaşam şartlarında değişim,
 • Dinlenme ve tutucu tedavi,
 • Fiziksel tedavi yöntemleri,
 • Kilo kontrolü,
 • Spor ve egzersizler

Boyun fıtığı ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatı: Doktorlar tarafından sunulan tıbbi ilaçlar, dinlenme ve spor yöntemleri ile başarılı olunamadığı ve hastanın şikayetlerinin devam ettiği kişiler için cerrahi tedaviye geçişler önerilir.

Tedavisi servikal mirodiskektomi ile yapay boyuna takılan disk yöntemidir. Mikrodiskektomi 2 santim civarında bir kesi yapılarak yüksek derecede büyütülmüş operasyon mikroskobu ile yapılır. Ameliyat 2 saat kadar sürer ve ardından 6 saat sonrası hastaya boyunluk takılarak ayağa kaldırılır. 1 gün sonra hasta taburcu edilir. 15 gün kadar dinlenen hasta 2. hafta sonunda normal yaşamına dönüş yapabilir.

Boyun diski: Bu yöntem, hastanın genç olması ve diske uygun hastalar için kullanılan hareket ve esneklik koruma amaçlı uygulanır. Vücuda uyumu tam olan yöntemin uygulaması basittir. Mikrodiskektominin ardından 10 – 15 dakika içerisnde işlem bitmiş olur. Vücuda tam adapte oluş süresi ise 3 ay kadardır. Üst düzey boyun fıtığı olan hastaların hareketlerini korumak üzere tercih edilir.

Ameliyatın başarı oranlarına bakıldığında, hastanın uygunluğu, zamanın doğru seçilmesi ve doğru tesbit ile orantılıdır. Ameliyat işin en son aşaması düşüncesi ve artık çarelerin bittiği düşünülerek gidilmesi ile oluşan zaman kaybı hastaya büyük zararlar verir.

Ameliyatın ardından hastanın yapacağı egzersizler operasyonun aynı zamanda destekçisidir. Kiloluların kilo vermesi, düzenli beslenme, fizik tedavisi ve egzersizler iyileşmeye ekstra katkılar sağlar.

Boyun fıtığı ve boyun sağlığını korumak için

 • Masa başı çalışanlarının masa ve sandalte yükseklik ayarlaması doğru olmalıdır.
 • Sandalye dik pozisyonda, ucuna oturmak yerine arkaya yaslanmalısınız.
 • Mola sürelerinizi çoğaltın.
 • Stres büyük etkenler arasındadır, stres yaratan durumlardan ve konulardan uzaklaşın.
 • Masa başında çalışanların ani dönüşler yapması tehlikelidir. Ansızın boyun çevirmemeye özen gösterin.
 • Yerden bir cisim alırken veya eğilirken dikkat edin.
 • Ağır yük kaldırmak ve boyuna baskı yapmaktan kaçının.
 • Düzenli boyun egzersizleri yapın.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir