SAĞLIK

BÖCEK İLAÇLAMA NEDİR ?

BÖCEK İLAÇLAMA NEDİR

Böcek öldürücü ilaçlar böcekleri öldürür ya da yıkıcı ya da istenmeyen davranışlarını engeller. Bu geniş çapta böcek tedavisi, tozlardan sıvılara ve tehlikeli kimyasallardan hane halkına veya doğal ilaçlara kadar her şeyi kapsar. Yakınlardaki yenilebilir bitkiler, evcil hayvanlar ve küçük çocuklar bu maddelerden etkilenebileceğinden, bahçe çevresinde böcek ilacının kimyasal bileşimine dikkat etmek çok önemlidir.

Böcek öldürücüler ve Pestisitler

Bazıları insektisit ve böcek ilacı terimlerini birbirinin yerine kullanırken, tam olarak aynı değildir. Böcek öldürücü bir çeşit pestisittir, ancak bir pestisit mutlaka bir böcek öldürücü değildir. Bir böcek öldürücü böceklerin istenmeyen davranışlarını öldürür veya ciddi biçimde sınırlar. Pestisit, mantarları ve bitkileri sırasıyla kontrol eden fungisidleri ve herbisitleri de kapsayan geniş bir terimdir. Diğer böcek öldürücüler, akarları kontrol eden mitisitler ve kemirgen kontrolü için tasarlanmış rodentisitleri içerir. Yumuşakçalar bile moloz vermeye adanmış böcek ilacı var – molluscicides.

Kısa Vadeli ve Rezidüel Uygulamalar

Bazı böcek öldürücüleri, yalnızca kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır – örneğin, hemen roaches ya da karıncalar uçurarak öldüren bir sprey. Bu tür insektisit, böcekleri doğrudan püskürtmenizi gerektirebilir. Artık uygulamalar, ağaç bahçe sınırlarında yaşayan termitler için böcek yemi gibi daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Artık böcek ilacı, belirli bir böcek türünü çeken yemleri içerir. Böcek öldürür veya böcek iltihaplanır, tipik olarak ölümle sonuçlanır.

Bocek İlaçlama İstanbul

Hazır Çözümler

Birçok mağaza tarafından satın alınan böcek ilacı, böceklerin işlevini yerine getirmesini engelleyen tehlikeli kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasallar insanlar, evcil hayvanlar ve bitkiler için de tehlikeli olabilir. Ürünün ve potansiyel tehlikelerin satın almadan veya kullanmadan önce iyice anladığınızdan emin olmak için paketin içerik listelerini ve uyarılarını okuyun. Tehlikeli böcek ilaçları yenilebilir bitki, gıda veya yiyecek hazırlama alanlarının yakınında kullanılmamalıdır. Bazıları evcil hayvanlara ve vahşi hayata bile zararlı olabilir. En iyi sonucu elde etmek için belirli bir soruna yönelik dar spektrumlu bir böcek ilacı seçin veya bitkiler, evcil hayvanlar ve insanlara zarar vermeyecek, toptan veya ev yapımı toksik olmayan bir böcek ilacı seçin.

Doğal Alternatifler

Doğal ve toksik olmayan insektisidler birçok insektisid formülünde kullanılan toksinlere daha güvenli alternatifler sunar. Böcek öldürücü sabunlar, tipik olarak bitkilere doğrudan uygulanırsa, böcekleri boğarak bahçecilik yağları boğmakta, böcekleri ve yaprak bitleri gibi yumuşak gövdeli zararlılara neden olurlar. Botanik böcek öldürücüleri böcekleri çevredeki çevreye zarar vermeden yönetmek için neem yağı gibi bitki özlü özütleri kullanırlar. Karanfil yağı gibi uçucu yağların böcek öldürücü özellikleri vardır, ancak genellikle çözeltiyi böceklere doğrudan uygulamanızı gerektirir. Doğaya dayalı böcek öldürücüleri, kullanım için güvenli kabul edilirse de, ağır uygulanırsa bitkilere zarar verebilir. Karanfil yağı gibi bazıları cilde hafif yanma veya uyuşma hissi yaratabilir. Her tür böcek ilacı ile uğraştıktan sonra daima ellerinizi yıkayın.

Kaynak

İstanbul Böcek İlaçlamaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir