MANŞET SPOR

Biz bunu zaten hep düşünürdük! Hakemler niye pozisyonları izleyip kararı değiştirmiyor diye!

Biz bunu zaten hep düşünürdük! Hakemler niye pozisyonları izleyip kararı değiştirmiyor diye!

Evet şimdi dediğimize geldiler. Artık teknoloji futbolun içine yavaş yavaş girmeye başladı. Hakemler kararsız kaldıkları pozisyonlarda görüntüleri izleyerek kararlarını değiştirebilecekler.

Penayltıyla uzaktan yakından alakası yok kendini attı, yav hocam top çizgiyi geçmedi ne golü, ofsayt ofsayt hakeme gözlük, valla eline çarptı körmüsün ya, Bal gibi gibi gol… gibi şeyler artık tarihte kalıyor. Hakemler koşa koşa gidip görüntüleri net olarak izleyip kararlarını ona göre verebilecekler.

Eğer futbol tutkunuysanız, bu tip soruları siz de sıklıkla kendi kendinize ve arkadaş ortamında soruyorsunuzdur. Çoğu karşılaşmada hakemlerin hatalar yaptığı ve bu hatalar sebebiyle maç sonuçlarına etki edildiği söylenir durur. Öte yandan, gelişen teknolojinin futbolda da kullanılarak daha adil karşılaşmaların gerçekleşebilmesi için birçok da düşünce var. Örnek olarak, gol çizgisi teknolojisini gösterebiliriz. Ama durun, şimdi belki de en çok istenen uygulamaya geliyor sıra…

FIFA’nın sitesinde yer alan bilgilere bakılırsa, önümüzdeki yıldan itibaren yeni bir uygulamanın testleri başlıyor. Bu testlerde yer alacak ligler arasında Major League Soccer da var ve yöneticiler bu çalışmalardan dolayı şimdiden heyecan duyduklarını dile getiriyorlar. Peki ne mi olacak?

Hakemler pozisyonları; durdur izle, geri al izle, ileri al yapabilecek

En başta sorduğumuz soruları hatırlayın. Evet, tartışmalı, maçın gidişatına etki edebilecek bir pozisyon olduğunda, hakemler sahanın kenarına gelerek kurulan sistemde pozisyonun tekrarlarını farklı kamera açılarının yardımıyla izleyebilecek, arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunarak en doğru kararı verebilecek. Bu sayede hakemlerin hata yapma ihtimalinin de en aza indirgenmesi planlanıyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir