TEKNOLOJİ

Bir Web Sitesi Sistemi Nasıl Olmalı

Bir Web Sitesi Sistemi Nasıl Olmalı

Bir şirketiniz var ve sürekli işyerinde müşteri bekliyorsunuz ama müşterileriniz sürekli teknolojik cihazları kullanarak artık online işlemlerle Alış Veriş yapmakta. Artık günümüzün en büyük ihtiyacı Sektörünüze özel hazırlanmış sizi çok iyi tanıtan ve tam müşterilerinizin aradığı nitelikte bir web sitesi.

Peki ne mi yarar getirecek;

Artık müşterileriniz sizleri arama motorları üzerinden bulacak ve bununla birlikte sadece ihtiyacı olan kesimle işinizle ilgili açıklama yapacaksınız. Hem zaman hem de enerji kaybının önüne geçmiş olacaksınız.

Bir Web sitesi statik veya dinamik olabilir:

Statik web sitesi

Statik bir web sitesi, monoton veya az güncellenen sitelerdir. İçerik sık bir şekilde değişikliğe uğramaz. Genellikle uzun süre değişiklik olmayacak olan sitelerdir. Ziyaretçi veya üye katkısı yok denecek kadar azdır. Site tamamen siteyi oluşturan kişi tarafından düzenlenebilir. Statik Web sitesini oluştururken;

 • HTML,
 • XHTML,
 • DHTML,
 • CSS,
 • SWF,
 • JAVASCRIPT ve JQUERY

dilleri kullanılabilir.

Yazılım dilleri ile sayfa mizampajı ve navigasyonu

Photoshop ve FIREWORKS gibi görsel grafik editörleri kullanarak mizanpajlar da kullanılarak GIF, JPEG ve PNG formatlarındaki görsel dokümanlar ile ziyaretçinin tarayıcılarında izlenmesi sağlanır.

Statik web sayfası/sayfaları, sayfaları oluşturan birey tarafından değiştirilmedikçe herhengi bir güncellemeye maruz kalmayarak en son yapılandırıldığı gibi bilgi veya görsel sunum aktarımı sağlar.

Dinamik web sitesi

Dinamik bir web sitesi, her kullanıcı için ya da her ziyarette özel olarak oluşturulabilir. Dünya üzerindeki her kullanıcı, bir siteye kendi kullanıcı adıyla girdiğinde diğer kullanıcılardan farklı bir içeriğe erişebilir. Bu farklı içerik, Web sitesinin renkleri, teması, müzikleri, sitedeki yetki derecesi vb. şeklinde olabilir. Günümüz internetindeki popüler siteler dinamik sitelerdir. Bu dinakmikliği oluşturmak için dünyada kullanılan farklı diller vardır.

Dinamik bir Web sitesinde kullanılabilen dillerden bazıları şunlardır:

 • ASP.Net
 • ASP
 • PHP
 • JSP
 • CFM

Sayfaların dinamik, yapımcı veya ziyaretçi tarafından sürekli güncellenebilir olmasını sağlayan bu yazılım dilleri; yapımcı ve yazılım dillerinin geliştiricileri tarafından sağlanan yenilikler ile kendilerini geliştirmektedir.

Microsoft firması tarafından geliştirilen ASP.Net ve ASP nin belli bir kesim tarafından kabul edilip kullanılmasının yanı sıra günümüzde PHP olarak adlandırılan ve belide en çok kullanlan betik ve programlama dili de bir hayli yaygın olarak kullanılır.

Sayfalardaki içeriğin dinamikliği için bu kullanılan yazılım dillerine yardımcı ve hatta tüm sayfaların dinamik bir şekilde kullanılmasını sağlayan JavaScript, JQuery, Flash, Silverlight gibi gerçek zamanlı veri akışı dillerde kullanılabilir.

2008 yılı başlarında Web 2.0 adlı bir kavram doğmuştur. Bu kavram yeni nesil web sitesini ifade eder. Hız ve kodlama olarak çok değişen bir şey olmamakla beraber; renk uyumu, daha zarif geçişler, yuvarlak köşeler, kontrast renklerin bir arada bulunması gibi kombinasyonlarla oluşturulan sitelerdir.

Kaynak: www.yazilimvitrini.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir