TEKNOLOJİ

Bir web sitesi yapmak için gerekli bileşenler

Bir web sitesi yapmak için gerekli bileşenler

Web siteleri ve çevrimiçi kaynaklar gündelik yaşamımızın bir parçası haline geldiğinde, web tasarım becerileri için artan bir talep var, ancak tam olarak “web tasarımı” nedir? Basitçe söylemek gerekirse web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır.  Bu becerilerin bazı örnekleri bilgi mimarisi, kullanıcı arayüzü, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntülerdir.

Bu becerilerin tümü, sitenin oluşturulduğu şirketin veya şahsın hedeflerini sağlayan bir web sitesi oluşturmak için tasarım ilkeleri ile birleştirilir. Bu makale, web sitesi tasarımının temellerini ve bu endüstrinin bir parçası olan çeşitli disiplinleri veya becerileri inceleyecektir.

Dizayn, Web Tasarımı’nın Temel Bölümüdür

Açıkçası, tasarım, “web tasarımı” nın önemli bir parçasıdır. Bunun anlamı ne demek? Tasarım, tasarım dengesi, kontrast, vurgu, ritim ve birlik ilkelerini ve tasarım öğelerinin çizgilerini, şekillerini, dokusunu, rengini ve yönünü içerir.

Bu şeyleri bir araya getirerek bir web tasarımcısı web siteleri oluşturur, ancak iyi bir web tasarımcısı yalnızca tasarım ilkelerini değil, aynı zamanda Web’in kısıtlamalarını da anlar. Örneğin, başarılı bir web tasarımcısı tipografi tasarım prensipleri konusunda yetenekli olacaktır; aynı zamanda web tipi tasarımın zorluklarını ve özellikle de diğer tür tasarım tasarımlarından nasıl farklılaştığını anlayacaktır.

Web’in sınırlamalarını anlamanın yanı sıra, başarılı bir web profesyonelinin dijital iletişimin güçlü yönlerini de kavraması gerekir.

Web Tasarımında Birçok Farklı Roller Var

Bir web tasarımcısı olarak çalışırken, tüm siteleri veya tek tek sayfaları oluşturma ile görevli olabilirsiniz ve aşağıdakileri de içeren çok yönlü bir tasarımcı olmayı öğrenmek için bir çok şey var:

 • HTML – Web sayfalarının yapısı olup, tüm web sitelerinin temelini oluşturmaktadır
 • CSS – Web sayfalarının görsel olarak nasıl şekillendirildiğini. CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), yerleşim, tipografi, renkler ve daha fazlası dahil olmak üzere sitelerin tüm görünümünü işlemektedir.
 • JavaScript – Bu, web sitelerindeki belirli davranışları yönetir ve çeşitli etkileşimler ve özellikler için kullanılabilir
 • CGI programlama – CGI ve önümüzdeki birkaç bölüm (PHP, ASP vb.), Programlama dillerinin hepsinin farklı lezzetleridir. Çoğu site bu dillerden herhangi birine gereksinim duymaz, ancak zengin özelliklere sahip sitelerin kesinlikle bu dillerin bazılarını kullanarak kodlanması gerekecektir.
 • PHP, ASP, ColdFusion komut dosyası oluşturma
 • XML
 • Bir sitenin içeriği, gezinme yapısı yapılandırılmış ve sunulmuş olan bilgi mimarisi, kullanımı kolay ve hassas bir site hazırlamaya yardımcı olur.
 • SEO – Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google’a ve diğer arama motorlarına çekici olmasını sağlar, o sitedeki ürünleri, hizmetleri veya bilgi özelliklerini arayan insanlar çevrimiçi olarak baktıklarında bulabilirler
 • Sunucu yönetimi – tüm web sitelerinin barındırılması gerekir. Bu siteleri barındıran sunucuların yönetimi önemli bir web tasarım becerisidir
 • Web stratejisi ve pazarlama – bir web sitesi olması yeterli değildir. Bu sitelerin devam eden bir dijital strateji ile pazarlanması gerekmektedir.
 • E-ticaret ve dönüşümler
 • Tasarım – web sitelerinin görsel görünüm ve hislerinin yaratılması daima endüstrinin önemli bir parçası olmuştur
 • Hız – Başarılı bir site, ziyaretçinin bağlantı hızına bakılmaksızın çok çeşitli cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenen bir sitedir. Sitelerin performansını ayarlayabilmek çok değerli bir beceridir.
 • İçerik – İnsanlar, bu sitelerin içerdiği içerikle ilgili web sitelerine gelir. Bu içeriği yaratmak web sitesi tasarımı dünyasında kritik öneme sahip bir bileşendir.

Web tasarımı alanına giren çok daha fazla alan ve beceri var, ancak çoğu tasarımcı hepsini kapsamaya çalışmıyor. Bunun yerine, bir web tasarımcısı genellikle bir veya iki alana odaklanabilir. Web tasarımında ihtiyaç duyulan diğer öğeler, daha büyük bir web tasarım ekibinin parçası olarak başkalarıyla ortak olabilecek öğeleri kavraması gerekmektedir.

Kaynak : Web Tasarım BileşenleriBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir