KADIN SAĞLIK

Bıkmadan, yılmadan, azimle diyet nasıl tamamlanır

Bıkmadan, yılmadan, azimle diyet nasıl tamamlanır

Diyet'e devam etme yöntemleriYaz elbiselerinin çıkmaya başladığı şu günlerde eski kıyafetlerinizin üzerinize olmaması kiloların yanısıra ayrı bir sinir bozucu durumdur. Elibeseler inceldikçe, açıldıkça dolaplardan miniler ve beli açık kıyafetler çıktıkça o hafif göbekler, basenler, bel kalınlaşması, kol ve bacak kalınlaşmaları kısacası yağlar hemen gözünüze çarpmaya başlar.

Kısa sürede kilo vererek bu durumdan kurtulmak isteyeceksiniz fakat hızlı kilo vermek yerine; bıkmadan, yılmadan, azimle sağlıklı bir diyet listenizi tamamlayabilirsiniz.

Bu halin vermiş olduğu stres ile az kalarak, sağlıksız beslenerek, öğünleri 3 yerine 1’lere düşürerek ciddi anlamda sağlığınız ile oynayabilirsiniz. Az kalorili yiyecekler veya ağırlığı protein olan diyetler sizin yaşam kalitenizi, iç huzurunuzu ve gücünüzü de elinizden alır.

Doğru olan kilo verme oranı nedir

İlk düşünmeniz gereken kilo verme miktarı haftada 1 kilodur. 1 ayda 8-10 kilo oranları hayal etmeyin. Ayda 4 kilo vererek sağlıklı bir kilo verme tamamlamalısınız. Isınına havalar ve sebze meyve çeşitliği bahar aylarında artacağından metabolizmanın hızlı çalışması için en güzel dönemlerden biridir.

Koca tabaklar yerine küçük tabaklar

Hadi kilo verdiniz diyelim peki ya o kiloları geri almayacağınızın garantisi var mı? Sabırla azimle yaptığınız emek 1 ay sonunda boşa gidip yerini verilen kiloların geri alınmasıyla kapatmasın… Bu konuda uzmanların en çok üzerinde durduğu konu tek yönlü beslenmeden kaçınmanızdır. Öğün sayınızı artırmalısınız ve tabaklarınızdaki porsiyonlar daha azaltmalısınız. Kendinize belirlediğiniz haftalık ve aylık hedefleriniz hayali olmamalı yapılabilir olmalıdır. Ulaşamayacağınız hedefler koymak motivasyonunuzun kırılmasına neden olacaktır. Kilo vermek için 1. Derece önemli olan kurallardan motivasyonu asla hafife almayınız.

Başarısızlıkla kesilen diyetin motivasyon hataları

Çok sık tartıya çıkmak: İnsan gece uyandığında aklına tartı ve kilo getirir mi? Evet yanlış duymuyorsunuz bu konuda kullanıcıların birçoğu bu hataları yapıyor. Her sabah uyandığında 300-400-500 gram kilolar verebileceğin hesabını yapıyor. Veya yediği diyet dışındaki bir besinin kendisine ne kadar kilo aldırdığını düşünüyor hesaplamak görmek istiyor. Şunu unutmayın! Her gün kilo veremeyeceksiniz veya küçük kaçmaklarınız size anlık kilo aldırmayacaktır. Doğru olan tartılma yöntemiz hafta da 1 gün tartılmaktır. Her gün tartılmak sizin motivasyonunuzu olumsuz yönde etkiler. Diyeti kesmenize vazgeçmenize neden olur.

Bu diyetten fayda yok kilo verdirmiyor: Zayıflamak öyle hemen başarılacak bir durum değildir. Zaman isteyen azim ve gayret istemektedir. İlk hafta istediğiniz kiloyu vermiş mutlu gözleriniz gelecek haftanın sonunda mutsuz gözler haline gelebilir. Her hafta aynı miktar kilo vereceksiniz diye bir kural yok. Metabolizmanız düzgün çalıştığı sürece bu haftalar birbirini tutmayabilir. Bu sizin diyeti bırakmanıza neden olmamalı aksine hırsınızı artırmalı. Sakın pesetmeyin.

Abur cuburları unutun: Özellikle gece yemeler tatlı krizleri, cipsler bol tuzlu ve yağlı yiyecekler bu dönemde başarısız olmanızı sağlar. Tutamadığınız iradenize bu dönemde sahip olmayı öğrenmelisiniz. Günde 3 litre tüketmek mutlak sizi başarıya ulaştırır. Bu suyu tek seferde değil gün boyu yayarak tüketmelisiniz.

Bu ay 10 kilo vereceğim: Sizi anlıyoruz sonuçlara hızlı ulaşmak istiyorsunuz fakat koyduğunuz hedef uç noktalar olmamalı. Bu hedefler iş başarısı yada güç, kuvvet, zihin becerileri ile kıyaslanacak bir hedef değildir. Sağlığınızı riske atacak hedefler telafisi zor durumlar doğurabilir. Yazımızın başında size belirttiğimiz üzere hedefiniz ayda 4 kilo olmalıdır. 10 kilo verme hedefi hem diyeti sonlandırmanıza hem de irade ve hırsınızın bitmesine neden olur. Düşünmeniz gereken sağlıklı bir kilo vermek olmalıdır. Hızlı verilen kilolar çabuk geri alınız.

 Başaracağınıza inanın: Bu dönem ve geçmiş dönem başarısızlıkları sizi diyetten soğutmuş olabilir. Ama ya bu sefer başarısız değil de başarı elde edeceğinizi mutlaka sonuca ulaşacağınızı düşünün bu beden sizin ve bu bedene siz sahip çıkabilirsiniz. Kendinize güvenin inanın. Başarının anahtarı başaracağınıza inanmaktır.

Vır vır diyet konuşmayın: Habire diye konuşmak diyet yapan kişiyi olumsuz yönde etkiler bu sadece mide ile değil beyin motivasyonu katkısı ile de gerçekleşeceği aklınızda bulunsun. Sürekli diyet konuşmak sizi baskı altına sokar. Çevrenizdekilerin bu nasıl diyet habire yiyorsun sorularına maruz kalmanıza neden olur. Siz motivasyonunuzu düşürmeyin azimle başladığınız diyetinize gayretle devam edin.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir