BİTKİ VE GIDALAR

Bezir yağı

Bezir yağı

Hem bezir yağı hem de keten tohumu yağı diyebilirsiniz. Keten tohumundan elde ediliyor olması bu iki isimde de telaffuz edilmektdir.

Bezir yağının, insan vücuduna olan faydaları ile birlikte aynı zamanda başka alanlarda da kullanılan bir çeşit yağdır. Ketengiller familyasının keten türünden elde edilmektedir. Yaz aylarında (Haz. Tem. Ağs.) açılan bu bitki, ipek bitkisine benzer sarı ve mavi renk çiçekler olarak açar.

Yetişimine özen gösterilen bu bitkinin tohumu ve keten lifi ihtiyacını karşılamak üzere üretilmektedir. Sapsız yapraklara sahip olan bu bitki kültür ve doğal türlere sahiptir. Yaprakları griye dönük yeşilimsi renktedir. Dik ve yatık olarak gövde de bulunur.

Bezir yağı elde edilmek üzere keten tohumunda bulunan %45 civarı yağ yapısı kullanılır. Yani bize bezir yağı yapmak için keten tohumu şarttır. İnsan sağlığı için kullanılan bu yağ aynı zamanda, ahşap, boyacılık, boyama gibi alanların yanında hayvan yemi olarakta kullanılır.

Bezir etkileri

Bezir yağının olumlu etkilerinin olduğu kadar olumsuz yönleride bulunur bunlar;

Yağ kullanıma başlanmadan önce, yoğunluğundan ötürü doktor tavsiyesi alınmalıdır. Yan etkileri bulunan bu yağı bireyin kendi arzusu ile alması zarar verebilir.

Normal bir besin gibi kullanılan bu yağ, sindirim sistemi için faydalıdır. Mide sorunlarına yardımcı olan yağın aynı zamanda bağırsakları yumuşatması ile sindirimin rahat geçmesini sağlar.

Solunum yolları için çözümler üreten yağın dikkat sorunlarına, kalp-damar rahatsızlarına, yüksek tansiyon ve diş eti rahatsızlarınada faydası vardır.

Yan etkileri:

Kontrolsüz kullanımlarda;

  • Bulantı,
  • İshal,
  • Şişlik,
  • Kusma,

gibi etkiler sık görülen yan etkileridir. Bilinçsiz durumlarda bunlara benzer sorunlar yaşamanız muhtemeldir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir