HAYVANLAR

Beta balığının bakımı ve özelliklerini biliyormusunuz?

Beta balığının bakımı ve özellikleri

Beta balığı

Boyu küçük ama görüntüsü harika bir balık türüdür. Vietnam, Malezya, Tayland ve Kamboçya’da yaşama dahil olmak üzere yetiştirilen bu balıkların erkek olanlarının ayrı bir ihtişamı ve asaleti var.

Beta balıklarının beslenmesi kolaydır. Eğer bu balıklardan evinizde akvaryum içerisinde bir güzellik sergiletmek istiyorsanız birkaç detaya dikkat etmeniz durumunda sorun yaşamazsınız. Erkek olan balık türünü beslemeye başladığınızda canlı yemler kullanmalısınız. Canlı yemle beslenen bu balık, zaman geçtikte ihtişamını ve asaletini canlı renkleri ile gösterebilmektedir. Canlı yem türü karınca gibi küçük hayvanlar tercih edilebilir.

Beta balığı ne kadar yaşar?

Beta balıklarının ömrü 3 ile 5 yıl arasnda değişim göstermektedir. Balıkların büyük çoğunluğu 3 yıl yaşar. Nadir olarak 5 yıl kadar yaşayabilir.

Akvaryumda beta balığı başka balıklarla durabilir mi?

Erkek beta balıkları biraz daha agresiftir. Uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Bu balıklar kendi türleriyle bile uyum sorunu yaşayan balıklardır. Balıkları kendi seviyelerinde başka balıkların yanına koyduğunuzda barışçıl olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Dişi beta balıkları daha kısa sürede uyumlu olarak yaşarken erkekler biraz daha uzun zaman sonunda birlikte yaşamaya alışır.

Akvaryumlarının bir özelliği var mı?

Beta balıklarını hani şu küçük kavanoz gibi akvaryumlada dibine taş koyarak beslemeyi aklınızdan geçirmeyin. Hayvana yazık edersiniz. Bu balıklar büyük akvaryum ister, geliştikçe renkleri ve sağlıkları okadar güzel seviyede olur. Gelişimleri hareket alanı geniş akvaryumlarda daha hızlıdır. Ortama akvaryum genişlikleri 30 cm x30 cm gibi olabilir. Bu en düşük seviyedir. İmkanlar dahilinde daha büyük bakım alanı yapabilirsiniz.

Süslemeleri çok seven bu balıklar için, beta balığı bakımı fanusun içinde yapıldığında büyük fanusların iç dizaynı yani içeriğine koyulacak malzemeleri zenginleştirmelisiniz. Onlara oyun oynayacakları ve içlerine girip dinlenebilecekleri ortamlar yaratmalısınız. Çim, bitkiler gibi konaklama alanları oluşturun. Dibe indiklerinde bunlara ihtiyaç duyacaklardır.

Beta balıkları nasıl çoğaltılır? Üremleri!

Çiftleşme aşamasında sağlıklı dişi ve erkek beta balıkları aynı akvaryuma koyulmalıdır. Aralarına ayna koyularak dikkat çekiciliği yapmak hoşlarına gidecektir. Çiftleşecek balıkların renklerinin pastel tonlarında olmasına özen gösterirseniz yavrular daha canlı olacaktır. Çok dikkat çekici renkler bu şekilde elde edilebilir.

Biraz zaman geçtikten sonra araya koyduğunuz camı kaldırıp çifleşmelerini gözlemleyebilirsiniz.

Çiftleştiklerini nasıl anlarsınız?

Erkek balık, suyun yüzeyine baloncuklar yaparak yavrulara yuva zemini hazırlar. Erkek beta balığının dişinin etrafında dönerek onu sarıp sarmalamasından anlayabilirsiniz.

Çiftleşmenin tamamlanmasının ardından dişi olanı kendi akvaryumuna alarak kaliteli yemlerle beslemeye özen gösterin. Güçlenip dirençli olması yavruların kalitesini arttıracaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir