BİTKİ VE GIDALAR

Besin içerikleri ve kalori değerleri

Besin içerikleri ve kalori değerleri

Besin içerikleri ve kalori değerleri: İnsan hayatının sağlıklı şekilde sürebilmesi için tüketilen besinlerin vücut görevleri açısından önemi fazladır. Vücut çalışan bir mekanizmadır ve bu sistemin çalışma enerjisi bu besinler sayesinde karşılanır. Besinlerin verdiği enerjinin hücrelerde meydana gelmesi ve yakılması da metabolizmadır.

Besinlerin kalori değerleri farklı

Hazır gıdaların üzerinde, lokanta ve gıdaları aldığımız restonlarda menülere yerleştirilmiş, yiyeceklerin yanlarıda ve cep telefonlarına yükleyebildiğimiz kalori değerlerinin öğrenilmesine yarar sağlayan bilgiler kalorinin aslında ne derece önemli olduğunu gösteriyor. Sindirildikten sonra kanda emilen besinler, vücuda enerji sağlar. Besinlerin sağladığı bu enerjiler ise tüm besinlerde ayrıdır.

Örneğin:

 • 1 gram karbonhidrat: 4 kalori
 • 1 gram protein: 4 kalori
 • 1 gram yağ: 9 kalori
Besin içerikleri
Besin içerikleri

Kalori kısıtlamak zayıflamaya yetmez

Vücut, enerji ihtiyacını karşılamak için kaloriye ihtiyaç duyar. İşte bu enerji ihtiyacının fazlası alınmaya başlandığında kilo sorunu ortaya çıkarken, az miktarda olması zayıflamaya doğru eğilim gösterir. Bu alandaki dengenin kurulması önemlidir. Her gıdanın farklı kalorilere sahip olması tüketilirken dikkat edilmesi anlamına gelir. Bizim hep bildiğimiz ama gerçekte çok etkili olmayan kalori az alınırsa zayıflama meydana gelir burada yanlıştır. Şimdi siz, 200 kalorilik bir pogaça ile aynı değere sahip yoğurt yediğinizde aynı etkiyi görmüş olmuyorsunuz.

Vücut metabolik olarak tükettiğiniz besinlere bir yanıt verir. Besinlerin oluşturduğu termik etkisi olan bu durum yağ ve karbonhidrat yerleşiminden sonra enerji harcaması yüzde 6 gibi olurken, proteinden alınan enerji yükselişi yüzde 30 gibidir. Protein vücutta metabolize ike daha fazla enerji yaktırır.

Teoride bütün yağlar aynı kaloride olarak görebilirsiniz. Gramı 9 kalori olarak değerlendirdiğinizde, içinde omega 3 olan ceviz yağı kalbe faydalıyken, aynı oranda trans yağ olan cips gibi ürünler hem sağlığa zatar verir hem de kilo almaya yarar.

Yine aynı şekilde karbonhidratlar farklıdır ve farklı şekilde sindirilir. Basit şeker olarak adlandırılan Glikoz ve Nişasta hızlı sindirilerek şişmanlığa sebep olurken, kompleks karbonhidratlı besinlerde çözülemeyen lifler bağırsaklara fayda sağlar ve kilo vermeye yarar.

Zayıflama ve form tutma dengesi

Kilo vermek veya kiloların seviyesini korumak için kalori hesabı yaparak beslenmek yanlıştır. Buna bir örnek verecek olursa; porası ile pizza kalori değerlerini eşit gibi göreceksiniz ama vücuda sağladığı etkiler farklı olacaktır. Bir miktar pizza ile karın doyurmak zor olurken, pırasa ile daha küçük miktar aldığınızda doyuma ulaşırsınız. Pırasa zayıflamaya içeriğindeki lifler sayesinde daha fazla yardım eder. Pizza ise hem doyurmaz hem de içindeki beyaz un, et ürünler ve yağ sağlıklı olmadığı gibi sebzelerden alacağınız etkiyle aynı tutulamaz.

Sağlıklı zayıflamak için

En başta kalori sayma işini kenara koyun. Yemekler kalorileri için yenilmediği gibi bununla beraber protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinide düşünmelisiniz. Kalori hesaplayarak kilo vermek, yağ hacminden kayıp olmadığı da düşünülmelidir.

200 kalori

 • Hamburger – ½ ADET (100 gr)
 • Brokoli – 1 tencere dolusu (800 gr)
 • Patates kızartması – 1 küçük kase (40 gr)
 • Nar – büyük bir kase dolusu (2 adet )(250 gr)
 • Pizza – 1 dilim (100 gr)
 • Pırasa – bir tabak dolusu (350 gr)
 • Un kurabiyesi – 2 adet (50 gr)
 • Elma – 4 adet (400 gr)
 • Poğaça – 1 adet (60 gr)
 • Az yağlı yoğurt – 2 kase (350 gr)
 • Cips – ½ küçük paket (40 gr)
 • Yağsız ayran – 4 su bardağı (800 gr)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir