BİTKİ VE GIDALAR MANŞET

Bel, göbek, basen, kalça yağlarını en iyi yağ yakan gıda ve besinler

Bel, göbek, basen, kalça yağlarını en iyi yağ yakan gıda ve besinler

Katlanan göbüşlerden, yanlara açılan besinlerden, kalınlaşan belinizden rahatsız mı olmaya başladınız. 2016 yazında sizler için en iyi yağ yakan besinleri sıraladık. Bu gıdalar sayesinde istenmeyen yağlardan kurtulmak mümkün!

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Cevabı çok ama çok basit, düzenli şekilde spor yaparak (en azından günde yarım saat yürüyüş) aşağıdaki yiyecekleri tüketmek. Diyetle birlikte tüketeceksiniz muhakkak bir uzman kontrolünde olmalı bu. Aman diyelim, bilinçsiz diyetlerden de lütfen uzak durun.[/box]

Yeşil çay:

yesil-cay
Yeşil çayın içerdiği katesin adı verilen maddenin metabolizmayı hızlandırdığı ve karaciğerin yaktığı yağ oranını artırdığı biliniyor. Bunun etkisinden yararlanmak için gün içerisinde düzenli olarak yeşil çay içebilirsiniz.

Lifli gıdalar:

lifli-gidalar
Yukarıdaki yiyeceklerin kalori yakmasının nedeni ise liflerde yatıyor. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergideki araştırmaya göre, akşam yemeğinde beyaz pirinç yerine büyük bir tabak lezzetli arpa tüketerek göbek ve bel bölgesindeki aşırı yağlardan kurtulabilirsiniz.

Yumurta:

yumurta
Protein içeriği sayesinde yumurta, kilo vermenize yardımcı olan önemli bir yiyecektir. Bilindiği üzere vücut proteini parçalamak için daha çok enerji yakmakta. Bu da ister istemez kilo vermenize yardımcı oluyor.

Yoğurt ve peynir:

Yoğurt
Peynir ve yoğurt, yumurtadaki gibi tok tutma özelliğine sahiptir ayrıca içerdiği kalsiyum da vücudun alması gereken önemli bileşenlerden birisidir. Düzenli tüketildiği taktirde vücut yağlarına etki ettiği bilinir.

Somon:

somon
Newcastle Üniversitesi’nde düzenlenen araştırmada, somon balığında bulunan omega 3 yağ asitlerinin, vücuttaki zararlı yağ kütlesini azalttığı belirtildi. Diğer araştırmalar da, omega 3 yağ asitlerinin tok tuttuğunu ve somon yedikten sonra fazladan 2 saat daha tok hissettirdiğini gösteriyor. Haftada en az iki kez somon, uskumru, konserve ton balığı gibi balıkları tüketmenizde fayda var.

Ceviz:

ceviz
İçerdiği yağların olumlu özellikleri, lif ve protein vücudun insüline olan direncini artırır, kilo vermeye yardımcı olur . Çünkü ceviz, en iyi omega 3 yağ asit kaynağından biridir.

Elma:

elma
Elmada bulunan doğal kimyasal olan flavonoid’lerin yağ yakma etkisi bulunuyor. American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, çok flavonoid tüketen insanların vücut kütle indeksleri önemli ölçüde düştüğü belirtilmiş.

Dolmalık biber:

dolmalik-biber
Flavonoid içeren bir yiyecek de dolmalık biberdir. Elmanın tüm özelliklerini barındıran dolmalık biberde bir de C vitamini bulunuyor.

Keten tohumu:

keten-tohumu
İçerdiği SDG lignan adlı bileşeni sayesinde keten tohumu, tüketen kişilere az vücut yağı ve vücut kütle indeksi sağlıyor. Her gün kahvaltıda yoğurdunuza ya da akşam yemeklerinde salatanıza bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Sirke:

sirke
Araştırmacılar, sirkenin vücuttaki yağları parçalamasına yardımcı olduğunu ve yağları harekete geçirdiğini söylüyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir