KADIN

Bebeklerin yanında yüksek sesle konuşurken dikkat

Bebeklerin yanında yüksek sesle konuşurken dikkat

Bebekler konuşamasalar da yetişkinlerin düşündüğünden çok daha fazla kelimeyi anlayabiliyorlar.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları bir yaşını geçmiş bebek beyninin kelimeleri yetişkinlerle aynı mekanizmayı kullanarak işlediğini ortaya çıkardı.

Bebekler kelimeleri ses olarak ayırt etmekle kalmayıp anlamlarını da kavrayabiliyorlar. Çalışmayı üniversitenin tıp fakültesinden radyolog Prof. Eric Haldergen ve sosyal bilimci Prof. Jeff Elman yürüttü. Çalışma daha sonra Oxford Press Journal Cerebral Cortex adlı bilim dergisinde de yayınlandı.

Bebeklerin yetişkinlerle kelime kavramaya yönelik beyin süreçlerinin benzerliğini ya da farklılığını tespit adına araştırmacılar, 12 – 18 aylık bebeklerde beyin etkinliğini ölçmek için nöronların(beyin hücresi) yaydığı hassas manyetik alanları haritalandıran araçlar kullanıldı.

Deneyin ilk ayağında bebekler aynı akustik niteliğe sahip seslerin eşlik ettiği kelimeler dinlediler amaç ikisini birbirinden ayırıp ayıramadığını belirlemekti. Deneyin ikinci kısmında araştırmacılar bebeklerin dinledikleri kelimelerin anlamını anlayıp anlamadıklarını test ettiler. Bu deneyde bebekler bazen birbiriyle örtüşen bazen de örtüşmeyen, fotoğraflar gördü kelimeler işitti. Örneğin;bebeğe bir topun fotoğrafı gösterilirken fotoğrafla alakasız bir kelime dinletildi, bir köpek sesi mesela.

Bebeklerdeki beyin aktivitesi bebeklerin kelime ile resim örtüşmüyorsa bunu tespit edebildiklerini gösterdi. Test yetişkinlerde de tekrarlandı. Sonuçta bebek ve yetişkinlerin beyinlerinin kendilerine iletilen uyaranlara aynı bölgeden aynı şekilde tepki verdiğini açığa çıkardı.

Bu araştırma öncesi, pek çok insan bebeklerin kelime öğrenirken tamamen farklı bir beyin mekanizmasıyla bunun gerçekleştiğini düşünüyordu. Bu düşünceye göre öğrenme ilkel bir biçimde başlıyor ve yetişkinliğe giden yolda evriliyordu. Fakat bu genel kabul gören hipotez eksik gözleme dayanıyordu. Zira beynin dil öğrenmenin hangi alanlarından sorumlu olduğunu belirleyen ve zamanla gelişen beyinde kelimelerin nerede işlendiğini gösteren bir kanıt yoktu.

Cep telefonlarının yaydığı radyasyonun en çok anne karnındaki ve yeni yeni doğan bebeklere zarar verdiğine dikkat çeken proföserler, elektromanyetik alan oluşturan ve radyasyon yayan cep telefonlarının tümörden beyin hasarlarına, kanserden üreme bozukluklarına kadar birçok hastalığı tetiklediği, vücutta etkilemediği hücre bulunmadığının altını çizdi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir