KADIN

Bebek neden ağlar, ağlayan bebek nasıl susturulur?

Bebek neden ağlar, ağlayan bebek nasıl susturulur?

Bebeklerin dertlerini anlatmanın tek yolu ağlamaktır. Ağlayan bebekler ise anne ve babalarını oldukça tedirgin eder ve telaşa kapılmalarını sağlar. Ağlama nedenine sebep olan sorunu belirlemek için ne zaman ağlamaya başladığını ve ağlama şeklini bilmeniz gerekir. Bebeğin ağlama sonunu bulduğunuz zaman şimdi sıra ağlamaya sebep olan sorunu çözmekte.

İşte ağlayan bebeği susturma yolları:

  • Açlıktan

Ağlamaya neden olan en önemli sebeplerden biridir. Eğer bebeğin beslenme vakti gelmişse bunu ağlayarak gösterebilir. Bebeğin karnı doyduktan sonra da ağlaması devam ediyorsa başka sebepler araştırılmalıdır.

  • Bezinin kirli olmasından

Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu nedenle bebeğin altı kirlendiği zaman çabuk tahriş olur ve kirli bez bebeğin canını yakmaya başlar. Bu yüzden bebeklerin altı sık sık değiştirilmelidir. Ayrıca, bebeğinizin rahat ve neşeli olabilmesi için bezi onu kısıtlamamalı, hareketlerini engellememeli, göbeğini sıkmamalı, esnek olmalı, üzerinden kaymamalı ve sızıntıyı önlemelidir. Bebeğinizin neşesi için geliştirilen Molfix bebek bezlerinin “4×4’lük Uyum” sağlayan özellikleri ile bebeğiniz rahat hisseder, neşesi hiç kaçmaz.

  • Sıcak veya soğuktan

Bebeklerin en rahat ettikleri ortam ısısı 22-24 C° derece arasındadır. Daha sıcak ya da daha soğuk ortamda huzursuz olurlar ve ağlayabilirler. Bu ısılarda üstüne penye atlet ve tulum giydirmek yeterlidir. Yatağından kaldırıldığında üstüne ince bir yelek giydirilmesi, üşütmemesine yardımcı olur.

  • Sevgi ve ilgi ihtiyacından

Bebekler anne karnından alışık oldukları sesleri (annesinin ya da babasının sesi gibi) duymak isteyebilirler, bunun için bebeği konuşarak sevmek önemlidir. Bazen bebekler sadece ilgi istedikleri için ağlayabilirler. Annenin ya da babanın kalp atışları bebeği sakinleştirir. Kucağa alıp, sol tarafa doğru yatırmak ona güven hissi verir.

  • Karın ağrısından

Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yedikleri ve içtikleri bebekte karın ağrısına neden olur. Bu nedenle bebekler emdikten sonra karın ağrısı nedeniyle ağlayabilirler. Bebekte inek sütü alerjisi varsa formül mama ile beslenirken de karın ağrısı ve ağlamaları olabilir.

  • Gaz sancısından

En sık karşılaşılan ağlama nedenlerinden biridir. Günün belli saatlerinde dindirilemeyen ağlama nöbetleri olarak kendini gösterir, sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli bitkisel ilaçlar ve davranış modelleri gaz sancısını durdurmak için uygulanabilir.

  • Enfeksiyonlardan

Bir bebek sürekli ağlıyorsa ve daha önceki rutin ağlamalarına benzemiyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Orta kulak enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonunda ağlama, hastalığın ilk bulgusu sayılabilir.

Ağlayan bebek nasıl susturulur?

“Bebeğin ağlaması ile ilgili en önemli nokta, ona hemen ve telaşlanmadan yanıt vermektir. Bebeğinizi kendi halinde ağlamaya bırakırsanız daha da hırçınlaşır ve ağlaması yoğunlaşır” diyen Opr. Dr. Mustafa N. Aliihsanoğlu, ağlayan bebeğinizi yatıştırmanın yollarını anlatıyor.

1-Onu besleyin

İlk aylarda ağlamanın başlıca nedeni açlıktır. Bu nedenle bebeğiniz ağladığı zaman onu meme ya da biberonla beslemeniz (gece gündüz durmadan beslemeniz gerekse bile) onu yatıştıracaktır.

2-Kucağınıza alın

Özellikle ilk aylarda yalnız kucağınıza almak bile onu yatıştırabilir. Gerek duyduğu sevgi dolu bir dokunuş olabilir. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak şekilde kucağınıza aldığınızda sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir.

3-Kucağınızda sallayın

Ritmik hareketler bebeği yatıştırır. Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin sarsıntıları da bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

4-Bebeğinizi bir şal ya da battaniyeye sarın

Onun kendini güvende hissetmesini sağlayın (tabii sıcak havalarda değil).

5-Karnını ya da sırtını sıvazlayıp hafif hafif vurun

Böylece gazı varsa onu çıkarmasına yardımcı olursunuz.

6-Emmesi için bir şey verin

Hemen hemen bütün bebekler emmeye başlayınca ağlamayı bırakırlar.

7-Dikkatini dağıtın

Bakacağı ilginç bir şey bazen bebeğinize neden ağladığını unutturabilir. Aklınızda olsun, parlak ve renkli şeyler bebeklerin ilgisini özellikle çeker.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir