KADIN

Bebek jimnastiği faydaları nedir? Nasıl yapılır?

Bebek jimnastiği yaparak hem sağlığını koruyun hem de bağ kurun

Bebek jimnastiği: Bebeğinize yaptıracağınız bu egzersiz yöntemleri ile aranızda güçlü bir bağ elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bağı kuvvetlendirmek için yapılan egzersizin büyük önemi var!

Bebek egzersiz hareketleri, hem fiziksel gelişimine hem de ruhsal gelişimine faydalı olan bu egzersiz hareketleri 2-6 aydan sonra bütün hayatına etki etmektedir. Annenin uyguladığı Bebek jimnastiği bağın güçlenmesine bir etkendir. Ruhsal olarak rahatlama yaşayan bebek, yaşadığı rahatlatıcı bu egzersizler ile annesine daha fazla güven duygusu besler. Bir başka yönden bakacak olursak, bebeğin mutluluk hormonı salgılamasına da ayrıca etki etmektedir.

Bebek jimnastiği
Bebek jimnastiği

Bebek jimnastiği nasıl olmalı

  • Jimnastiğe günün belirli saatlerinde yaklaşık 5-1o dakika gibi bir zaman dilimi ayırarak 4-5 sefer yapmalısınız.
  • Banyodan sonra yapılacak bu egzersizler ayrıca uykudan önceki hali için en doğru zaman aralığıdır.
  • Bebek jimnastiği için oyun alanı doğru şekilde hazırlanmalıdır. Bebeklerin vücutlarındaki hassasiyet açısından dikkat etmelisiniz. Yatağında daha rahat hareket edebilir, zeminin yumuşak olması daha iyidir düşüncesi pek doğru bir tercih değildir. Doğrusu düz bir zeminde battaniyeyi yere sererek jimnastik harekerlerine başlamaktır. Yaşına giren bebekler için öğrenme aşamaları başladığından hareketleri sizin yapmanız ve sizi gözlemlemesi algı açısından önemlidir ve öğrenmesine müsade etmelisiniz. Gördüklerini tekrar etmek ancak bu şekilde mümkün olacaktır.
  • Zor hareketler tercih etmek yerine çok basit hareketler ile jimnastiğe başlanmalı, bebeğin vücudu egzersize alıştırılmalıdır. Hareketlere alıştıkça hareketleri zorlaştırmak uykusunun derin ve daha çabuk gelmesine neden olacaktır. Bebeği biraz yorarak kısa sürede uyumasını böylece sağlamış olursunuz.
  • Bebek jimnastiği yapılacak odanın ısısı 20 ile 25 derece arasında olması normaldir.
  • Jimnastik yapacağınız zamanlarda annenin ruh hali çok önemlidir ve bebeğe dokunuşlarında mutsuz haldeki anları çok etki eder ve rahatsız edicidir. Daha çok mutlu ve oynamak istediğiniz zamanları seçmelisiniz. Göz teması kurarak duygularınızı bebeğe geçirmek için en ideal anlardır ve mutlaka göz teması kurun.

Bebek jimnastiği gerekli mi? Neden yapmalısınız?

  • Bebeğin spor ile tanışması ve sevmesi açısından önemlidir. Çocuğa öğretileceklerin arasında olan spor sayesinde öğreniyor olması sizi ruhsal açıdan rahatlatır ve aranızdaki bağı güçlendirir.
  • Vücut dengesinin kurulmasındaki ilk adımlardır denilebilir. Gelişen kas ve iskelet yapısına dayanıklılık kazandırır ve ileride sakatlanmalara karşı daha güçlü olacaktır.
  • Fiziksel gelişime etki eden hareketler aynı zamanda ruhsal gelişimi sağlayarak bebeğin güven ve cesaret duygularının gelişmesine yardım eder.

Bebek jimnastiği izle

https://youtu.be/yN3tQ_yacgABir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir