KADIN

Bebek emziği bebeğe zararlı mı?

Bebek emziği anneden süt emmekten soğumaya neden olabilir

Bebek emziği: Ezmikler annelere tam bir yardımcı olarak görülüyor olabilie ama yanlış kullanmak bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bebeğinizi memeden soğutabilirsiniz.

Bebek emzikleri annelerin uyuma zamanları ve huzursuz oldukları durumlarda adeta kurtarıcılarıdır. Alışkanlık haline getirilmesi ise kurtarıcılıktan çıkarak başa bela hal alabiliyor.

Aklınızdan bebek emziğinin zararları konusunda çeşit çeşit fikirler yürütebilirsiniz ama bazıları çok dikkate almanız gereken zararlar arasında. Özellikle alışkanlık haline gelerek çocuğu anne göğsünden emmeye soğutması ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Emzikler sadece emme ihtiyacı bulunan bebeklerin kullanılması için gereklidir.

Emzikler diş çıkarma dönemlerinde oldukça fayda sağlarken, normal koşullarda erken emziğe alışan bebeklerin ağız ve diş yapılarında sorunlar meydana getirebiliyor.

Bebek emziği
Bebek emziği

Çocuğunuz parmak emiyorsa!

Çocuklar emme refleksi ile birlikte dünyaya gelir. Bu refleks bebeğin beslenmesi açısından önemlidir. Çocuğun anne memesi dışında emme refleksini geliştirmek adına emzikler hayata geçirilmiştir. Çocuk için ihtiyacı dışında olan emme güdüsünün giderilmesi adına meme verilebilir. Beslenme sonrasında sırf bebeğin uyuması için emzik veriyorsanız yanlış yaparsınız çünkü buna ihtiyaç yoktur. Anne göğsünden kopamayan ve sürekli emmek isteyen bebekler için emzik yatıştırıcı olabilir. Eğer böyle durumlarda emzikten kaçınırsanız bebek parmak emmeye başlayabilir. Parmak emmeye başlaması ise bebekte çene yapısında bozulma meydana getirebilir. Korunmak adına emzik gerekli durumlarda verilmelidir.

Emzik başlangıcı

Bebeğin ilk ayında emzikle tanıştırılması önerilmeyen bir davranıştır. Meme alışkanlığı yerine emzik alışkanlığının başlamasına ve anneyi emmeye red durumu ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Uzun süreli emziklerin emilmesi sonucu yorulan bebek anneyi kısa süreli emmeye başlayabilir. Bebek için en iyi emzikler, anne meme ucuna benzeyen damla şeklindeki geniş damaklı olan dayanıklı memelerdir. Biraz daha büyül bebek için ideal olanlar damaklı formdur. Kiraza benzeyen ucu şişik emzikler damak yapısını olumsuz etkiler.

Diş çıkarma döneminde emzik nasıl olmalı

Şeffaf ve pürüzsüz emzikler silo emziklerdir. Sıcağa dayanıklı ve temizliği daha basittir. Kolayca sterilize edilmektedirler. Kauçuk olan emzikler, dayanıksızdır ve kısa sürede renk değiştirmeye başlar. Diş çıkarma dönemlerinde kemirmelere karşı daha dayanıklı emzikler tercih edebilirsiniz. Emziklerçok uzun süreler kullanılmadan maksimum 2-3 ayda bir yenilenmelidir. Bozulduklarında ve yapısı değiştiğinde ise daha kısa sürede değiştirilmelidir.

Emzik sakinleştirici olarak kullanılmalı mı?

Aklınızda yer edinmesi gereken konu, emzik alışkanlık yapmaya müsait bir araçtır. Bebeği emzik yardımı ile kısa sürede alışkanlık haline sokabilirsiniz. Bıraktırması artık güçleşmeye başlayabilir ve size olmadık zorluklar yaşatabilir. Bebeği sakinleştirmek adına sıvazlamak ve kucağa alarak ses tonu ayarlanarak kullanılacak sözcükler bebeğin sakinleşmesinde daha etkili ve aynı zamanda anne ile kurulan bağı daha fazla güçlendirir. Oyuncaklar, battaniye gibi eşyalar ile sakinleşmesine daha fazla yardımcı olurken aynı zamanda uyku bozukluğu ve stresi de azaltacaktır.

Emziğe şeker veya bal sürülmeli mi?

Bu yanlıştır. Emziğe bal, şeker gibi tatlandırıcılar bulaştırılıp bebeğin emmesi sağlanmamalıdır. Bebekte ağız ve diş sağlığına zarar vermekle beraber emziği beslenme aracı olarak görmesini sağlar anne sütü emmekten soğutursunuz. Yine bu şekilde mikrop kapmalarına da neden olabilirsiniz.

Bebeğe emzik nasıl bıraktırılır?

Emzik nasıl bıraktırılır? Emzik 1 yaş civarına gelindiğinde bıraktırılmalıdır. Tabi bu dönem sizi biraz yoracaktır. Alışkanlıklardan vazgeçmek biraz zaman alabilir ve zordur. Ani ve hızlı emzikten soğutmlar bebekte stres oluşturabilir. Strese giren bebeğin emzik isteği daha fazla artar. Sağlıklı olduğu ve huzurlu dönemler bebeğin emziği bırakmasındaki en uygun dönemledir. Emziği ortalıktan çekmeli ve bebeğin göz önünde olması engellenmelidir. Oyalanmalı ve başka şeylerle meşguliyeti arttırılmalıdır. Uyku düzenindeki değişiklikler yine aynı şekilde bağımlığını azaltmak adına yararlı olacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir