KADIN

Bebek ve Çocuk Ürünleri Tavsiyesi

Bebek ve Çocuk Ürünleri Tavsiyesi

Hayatımıza bir bebeğin gireceğiniz öğrendiğimizden itibaren onlar için alışveriş yapma maratonuna başlıyoruz. Ve bu neredeyse tüm hayatımız boyunca devam ediyor. Evlatlarımız hiçbir şeyin eksikliğini yaşamasın, her şey en güzeliyle onun olsun istiyoruz elbette, ancak alınacak o kadar çok şey var ki bütçeyi de düşünmek, az bütçe ile çok kullanışlı, uzun ömürlü ürünler almak lazım. Hal böyle olunca ben de sizler için kullandığım ürünlerden derlemeler yapayım ve bebek ve çocuk ürünleri tavsiyesi vereyim, hem gönlünüzü, hem cebinizi rahatlatayım istedim.

İşin aslı kesin olarak ne almanız gerektiğine asla karar veremiyorsunuz. Bir sürü bebek alışveriş listesi yapıyorsunuz. Eş, dost, arkadaş herkes size şu lazım olur, bu lazım olur diye alınacaklar listesi veriyor. Ama inanın onların hepsi kendi inandıkları ürünleri. Çünkü birinin: “En iyi bebek beşiği bu” dediğine diğer bir anne: “Yok ya ben onu hiç kullanışlı bulmuyorum”  ya da “Benim bebeğim onu hiç sevmedi” diyebiliyor. Ee siz de neyi kullanışlı bulacağınızı veya bebeğinizin neyi seveceğine haliyle bilmiyorsunuz.

Beşik örneğini verdim ama neredeyse her ihtiyaçta bu durum söz konusu. Hem bu kategorideki ürünlerle ilk kez karşılaşıyorsunuz hem de her birinin ayrı ayrı yüzlerce çeşit modeli var. Bebek arabasından, beşiğe, tırnak makasına, bebek bezine kadar sınırsız kalem ürün. İşte çıkmaz sokaklara tam burada giriş yapıyorsunuz.

Keşke diyorum şöyle bir sistem olsa; bebek bekleyen ailelere ihtiyaç duyacaklar her ürün bir kutu içerisinde paket halinde doğumdan sonra verilse. Kaliteli kalitesiz olmasına bakmadan standart herkese aynı ürünler verilecek. Zaten devlet veriyorsa bebeğin sağlığı açısından sorun çıkarak malzemeler vermez. İçiniz rahat olur. Daha ziyade asıl burada önemli olan bebek ürünlerinin kalitesi, markası değil sizi bebek alışverişi stresinden, çıkmazlardan kurtaracak olması.

Şimdi genel olarak işinize yarayacak ya da gereksiz bulduğum bazı ürünlere değinmek istiyorum.

İşinize Yarayacak Bebek Ürünleri

Bence en faydali bebek ürünü süt pompası. Annelerin özgürlüğü bu ürün sayesinde gerçekleşmiştir. Neden mi? Çalışan bir anneyseniz işinize gidebiliyorsunuz, gece uykusundan mahrum kalmıyorsunuz. Siz uyumaya devam ederken babası bebeği doyuruyor  Veya bebeğinizi evde bırakıp dışarıya rahatlıkla çıkabiliyorsunuz.

Salıncak görünümlü üzerinde asılı sallanan oyuncaklar olan, sağa sola dönen şekiller olan aletler. Bebeğin dikkatini oldukça fazla çekiyor. Adeta hipnoz olmuş gibi uzun süre dalıp gidiyorlar. Siz de mola vermiş oluyorsunuz.

Bir diğer bebek ürünü tavsiyem bebek küvetleri.  İçine atabileceğiniz oyuncaklarla doldurun ve bebeğiniz bunun içinde güzel vakit geçirsin.

Emzirirken kullanacağınız sizi koruyan ve iyileştiren bir merhem olan lanolin merhem de tavsiye ederim.

Araba sahibi anneler için olmazsa olmaz araba içi bebek koltuğu. Güvenli seyahat için mutlaka kullanılması gerekiyor.

Gereksiz Bulduğum Bebek Ürünleri

Diaper çanta yada bebek bakım çantası : Her yerde gözümüze sokulan bu çantalara bence hiç gerek yok. Alın normal bir çanta kullanın. Tamamen ticari amaçlı bir ürün olduğunu düşünüyorum.

Bez değiştirme minderleri : Hani şu büyük olanlarından. Sağında solunda, altında üstünde cepler, bölmeler olup sabit yerde duran minderler. Sanki her bez değişimini aynı yerde mı yapacağınızı sanıyorsunuz? Hayır.. Bu yüzden gereksiz buluyorum. Bir muşamba yetiyor.

Islak mendil ısıtıcıları : Bunlara da boşa para harcamanızı tavsiye etmiyorum. Bebekler soğuk ıslak mendilden rahatsız olmuyor. Onlar için zararlı da değiller.

Bebek izleme monitörü : Sanki bu aletlerden birini almazsanız bebeğinizin başına kötü bir şey gelecekmiş gibi bizleri korkuttukları ürünler. Biz almadık. Ev büyük olmasına rağmen bebeğimizi duyuyoruz.

Bebek ayakkabısı : Yeni doğan bebeğin yürüyecek hali varmış gibi alışveriş listemizde olmazsa olmazlarından ayakkabılar. Bunlar yerine patik giydirin, ohh miss gibi..

Emzirme yastığı : Diğer yastıklardan ne farkı Allah aşkına? Evinizde yastık mı yok?

Püf Nokta : Bebek alışverişinde satın aldığınız ürünlerin kutularını ve fişlerini bir süre saklayın. Çünkü değiştirme isteğiniz çok fazla oluyor.

Kendi kullandığım bazı bebek ve çocuk ürünleri önerileri…

Beşik Tavsiyesi

Bir bebek içi beşik olmazsa olmaz. Bunun için önce evin boyutu ve sizlerin kullanım şekli önemli. Sık yer değiştirmek zorunda kalan, evi (yatak odası) küçük olan, tatillerde uzun süre boyunca başka evlerde konuk olan kişiler için hiç şüphesiz, park beşikler çok uygun olacaktır. Kendim sürekli park beşik kullanmış biri olarak şiddetle tavsiye ediyorum. Aşırı kullanışlı bir ürün. Ben Crystal Baby markasının park beşiğini kullandım çok da memnun kaldım. Fiyatlar da gayet makul bence.

Eviniz genişse ve bebeğiniz sürekli aynı yerde yatacaksa, klasik tipteki beşikleri de tercih edebilirsiniz.

Çocuk Oto Koltuğu Tavsiyesi

Çocuklar için oldukça önemli bir diğer ürün daha. Kaza anında güvende olmaları için atlanmaması gereken bir ürün. Bana kalırsa, yatırılabiliyor olması da özellikle uzun yolculuk yapanlar için oto koltuklarında bulunması gereken niteliklerden. Biz Koala bebek koltuğu kullandık. Hafiften yatırılıyordu, ama yine de işimizi gördü. Bana kalırsa, bütçeniz için uygunsa, olabildiğince yatabilenlerden alın. Zira kimi çocuklar arabada uyumayı çok seviyor sonra oturarak perişan oluyor yavrucaklar. Zaten bir tarafa kımıldamaları da mümkün olmuyor oto koltuğu içinde, bu yüzden koltuğun yatırılması avantaj oluyor.

Bebek Arabası Tavsiyesi

Adı sanı duyulmuş markaların ürünlerine para dökmeyi sevmiyorum. Hele ki o marka ürünlerinin Çin’de üretildiğini duyduktan sonra bu kararım daha da kesinleşti. Bu yüzden yerli malı, kaliteli olduğunu düşündüğünüz bir bebek arabasını tercih edebilirsiniz. Kalite kontrol yaparken, bir de siz üstüne binin bakalım, sizi taşıyorsa çocuğunuzu illaki taşıyacaktır.

Tüm bu yazdıklarım bir kenara bebeğinize vereceğiniz sevgi bir yana. Onların asıl ihtiyaç duydukları şey sevginiz. Sevgiyle kalın.

Kaynak

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir