KADIN

Bebeğin diş çıkardığını anlamak için uzman olmaya gerek yok

Bebeklerin diş çıkarma macerası

Bebeklerin dişi ne zaman çıkar?

Bebeklerin diş çıkarması tam bir serüvendir ve bu serivenin bir kısmı anne karnında gerçekleşir. Annenin karnında olan bebek, 3. ayı ile 6. ayına kadar anne karnında diş çıkarma evresi gerçekleştirir. Bu dişler dışarıdan gözlemlenmez diş etlerinin içerisinde bulunur. Doğumdan 7 ay sonra oluşan bu dişler alttan başlayarak kesici dişlerin gözle görülür hale gelmesi ile yavaş yavaş ağızda dişler yerini alır. Yani bebek artık tuttuğu, uzandığı hemen herşeyi kaşınan bu dişler yüzünden kemirmeye başlar.

Bazı bebeklerde diş çıkarma süre 3. ve 4. aylarda meydana geliyor olsa bile genel olarak 6. ve 7. aylarda tam şekilde diş çıkarmaya başlar.

Bir kadın daha hamilelik sürecini geçirirken, anne karnında olan bebeğin gelişiminin 3. ayından 6. ayına kadar diş etlerinin içerisinde dişleri oluşmaktadır. Bu dişler doğumdan sonra genel olarak gözlemlendiği haliyle 7. aydan sonra ilk önce alt ön kısımdaki kesici dişlerin çıkmasıyla birlikte yavaş yavaş bebeğin ağzında yerlerini almaya başlamaktadırlar.

Diğer 1 yaş üzeri 16 aylıö ve 2 yaşını geçen bebeklerde geç diş çıkarma yok denecek kadar az rastlanır.

Bebeklerde diş çıkarma dönemleri

Diş çıkarma, dişlerin diş etlerini açması ile gerçekleşir. Bu dönem huzursuzluğun bol olduğu dönemdir. Salyalanması, salyadan kaynaklı akıntılar ve ağız kenarlarındaki küçük döküntüler diş çıkarma sürecinde normaldır. Ellerini ısırma, sizin elinizi ısırma, uykusuzluk, sık ağlama genel karşılaşılan olağan durumlardır.

Bebeklerin diş çıkarma dönemlerindeki sık karşılaşılan belirtiler:

  • Uykusuzluk,
  • Isırma,
  • İştahsızlık

temel olarak 3 şekildedir.

Uykusuzluk:

Gece veya gündüz dişler çekildiğinden ağlamaları normaldir ve bu dönem uyku düzeninin altüst olmasına neden olur.

Isırma:

Dişler çıkarken bebek rahatsız olur ve başına gelen bu rahatsızlığı atmak adına kaşıma yöntemini seçer. Bu bir eşya, elleri, damakları olabilir. Bazen anne memesi ısırması anneleri korkutmasın geçicidir.

İştahsızlık:

Dönemin verdiği huzursuzluk iştahsızlık meydana getirebilir. Biberon yardımı ile bebeği beslemeye özen gösterilmelidir. Damakların verdiği rahatsızlık nedeni ile biberondan yemek istemeyebilir. Oluşan bu huzursuzluklar çıkan dişlerin eseridir ve geçicidir.

Ağrıların fazlalığı bebeklerde ateşlenmeye bile sebep olacağından doktorunuzdan sancılı dönemler için giderici ilaç tavsiyeleri alabilirsiniz.

Diş çıkaran bebek için ne yapılır?

Dönem ateşlenme ile sonuçlanabilir. Diş çıkarma macerasındaki bebek 37 derece ateşe çıkabilir ve normal karşılanır. 38 üzerine çıkan bebeklerde ishal meydana gelebilir ve mutlaka doktora gidilmelidir. Gözlemleme konusunda dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Bebeğin bir başka rahatsızlığı nüksedebilir bunu siz hata yaparak dişe bağlayabilirsiniz. Kendi başınıza karar vermekten kaçının.

Diş etleri bu dönemde hassastır. Sıcak ve soğuk yemek vermekten kaçının ılık gıdalar vermeye özen gösterin. Diş etlerindeki sızlamalar için yoğurt bebeği rahatlatabilir.

İştahsızlık aynı zamanda bebeğin alması gereken besinleri alamaması anlamına gelir. Mümkün olduğunca bu dönemlerde meyveleri sıkarak yedirin. Çok soğuk olmamasına özen gösterin. Serin şekilde verilen bu meyve suları bebeğin diş etlerine rahatlama sağlar.

Dişlerdeki kaşınmalar için önlem alınmalıdır. Plastik araçlar almak yerine doğal yöntemlerden faydalanmak daha mantıklıdır. Örneğin; kereviz sapları kullanmak daha akılcı olacaktır. Kereviz saplarını, iyice yıkayarak 10 dakika buzlukta bekletin ardından bebeğe verin.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir