SAĞLIK

Basur (mayasıl) tehlikeli mi? Belirtileri nelerdir, Ameliyatla tedavisi nasıl yapılır?

Basur (mayasıl) tehlikeli mi? Belirtileri nelerdir, Ameliyatla tedavisi nasıl yapılır?

Basur belirtileri nelerdir?

Hemoroid hastalığı halk arasında “basur” veya “mayasıl” olarak ta isimlendirilir. En sık görülme yaşı ise 50 yaş ve üzerinde olanlard rastlanan bir hastalık türüdür. Anüs bölgesinde oluşan bu hastalık anüs bölgesindeki damarların bazı etkenler tarafından zorlanması sonucu oluşmaktadır.

Kişinin anüs bölgesinde mevcut toplardamarların, vücudun oluşturduğu ekstrem durumlarında (sıklıkla olunan kabız, doğum yapar gibi ıkınmalar) damarlardaki basınç miktarı yükselmektedir. Genişlemeye elverişli olan bu damarlar, oluşan basınç sonrasında genişler ve aynı zamanda anüsten dışarı çıkmak için kuvvet uygular.

Basıncın verdiği etki ile genişleyerek dışıya sarkan bu damarların normal renkleri kırmızı ve yapıları yuvarlak şekilde olarak bazen mor rengine bürünmüş olarak karşımıza çıkar.

Sarkan bu hassas damarlar baskı neticesinde kanama meydana getirir. Bunun nedeni hassas yapılarının tahrip oluşudur.

Bağırsaklarda oluşan hareketlenmeler sonucunda veya hamilelik dönemlerinde yoğunlaşan baskı damarların şişmesine neden olur.

Bu alan 2 şekilde ele alınır,

1- Baskında şişen damarlar anüsün içerisinde kalıyorsa iç anüs,

2- Dışarıya sarkık olarak meydana geliyorsa dış anüs denir.

Basur olduğu nasıl anlaşılır?

Belirtilerin ortaya çıkması ile doktor kontrolüne giden hastalar bir takım tetkiklerden geçer ve bu hastaların büyük bir bölümünde belirtilerin önceden farkedildiği ancak kontrole gelinmekte geç kalındığı anlaşılmaktadır. Utancın veya geçer düşüncesinin yoğun olduğu bu hastalık için tedaviye hep geç gidildiği gözlemlenmektedir.

Hem mahremiyet açısından hem de kulaktan dolma tedavisinin sancılı geçtiği yönündeki yaygaralar hastalığın müdahalesini geciktiriyor. Ta ki hastalık şiddetlenip dayanılmaz hale gelinceye kadar. Zaman ne kadar çok geçerse tedavisi o kadar çok zorlaşmaktadır.

Atılması gereken adım ise, kişinin makat bölgesinde kanama veya şiddetli ağrılar hissetmesi durumunda doktora başvurması şarttır. Bunun ne ayıbı nede utancı olur. Hastalık hafife alınmamalıdır. Ne kadar erken teşhis o kadar hızlı iyileşme süreci demektir.

Kanser korkusu olmasa neredeyse doktorun yanından bile geçmeyecek bir yapıya sahibiz!

Basur belirtileri

  • Huzursuzluk hissetme: Tuvalete çıktıktan sonra hemen ardından yine tuvalet ihtiyacının var olduğunu hissetmesidir. Bunun nedeni şişen bu damarların ana bölgesindeki kanala yaptığı baskından kaynaklanmaktadır. İç veya dış basurun boyutuna göre huzursuzluk ve rahatsızlık hissi o derece artış göstermektedir.
  • Kan gelmesi: Basurun meydana geldiği bölgedeki şişmiş damarlar aldığı basınç ile çatlayarak kan gelmesine neden olabilmektedir. Dışkıda veya tuvaletin ardından yapılan temizlikte bu kana veya iç çamaşıra kan bulaşabilir.
  • Kaşıntı: İç basur olan kişilerde daha fazla kaşınma meydana gelir. Damarlardan çıkan sıvı anüsü tahriş ederek kaşınmaya sebep olur.
  • Ağrı: Hemerodi hastalarında yaygın olarak meydana gelmesinin yanında basur olan kişilerde de ağrılar oluşmaktadır. Ağrının nedeni, basur tabakasının anüs kasları tarafından sıkıştırılması sonucu oluşur.

İç basur belirtileri

İç basur, anal bölgenin içerisinde oluşur. Hemeroid sebebi ile şişen damarları gözle görmek mümkün değildi. Şişlik derecesi artıp sancı çoğalmadığı sürece kendini pek belli etmez. En öne çıkan belirtisi yapılan tuvaletin ardından kan gelmesidir. Kanama sonrasında ağrılar artar ve doktora gidilmesi şarttır.

İç basurda 4 ayrı seviye bulunmaktadır ve bunlar;

  • Birinci seviye:

Dışarıdan görülen bir damar sarkması yoktur. Büyük tuvalet esnasında basur dışarıya çıkar ve tuvaletin ardından tekrar içeriye gider. Ağrısı fazla yoktur ve kolayca anlaşılmaz. Belirtileri arasında tuvalet ihtiyacının hemen ardından yine ihtiyaç hissetmesi olabilir.

  • İkinci seviye:

Bu seviyeye ulaşıldığında anüsten dışarıya sarkmalar başlar. Temizleme esnasında elle hissedilebilir. Gelen kan ile birlikte aynı zamanda ağrılar oluşur.

  • Üçüncü seviye:

Bu seviyeye ulaşan hastalarda hem kanama hem de ağrılarda artış meydana geşöiştir. İç çamaşırlarda ve tuvalet esnasında belirgin derecede kan gelir ve ağırlar şiddetlenir.

  • Dördüncü seviye:

Bu evreye gelen basur hastası en son aşamaya gelmiş olur. Yürümede, yatmada, tuvalet ihtiyacını gidermede oldukça büyük sorunlar yaşamaya başlar. Kanamalar tuvalet anında çok artmıştır ve dokunulduğunda ağrılarda hissedilir derecede şiddetli hale gelmiştir.

Basur tedavisi

Bu konuda aklınızdan çıkmaması gereken yukarıdaki derecelere göre en hafif yaşanmaya başlandığında kontrol ettirmenizdir. Tedavi süreci hastalığın derecesine göre basitten zora doğru gider.

Eğer hasta ameliyat edilecek seviyeye ulaşmadıysa, beslenme düzeninde değişimler yapılarak tedaviye başlanır. Acılı ve baharatlı besinler kişinin hayatından bu dönemde çıkarılır. Çok yemek yeme ve alkol kısıtlamaları getirilmektedir.

Tuvalet ihtiyacının bekletilmemesi yani tuvaletin tutulmaması sıkça tuvalete çıkılması gerekmektedir. Çok sık çıkılan tuvaler, bağırsak baskısını azaltacaktır.

Kabız olan kişilerin biraz daha dikkatli olması gerekecektir. Kendi haline bırakılan durumlarda dışkı çıkış anları baskıya neden olacağından kanamalar ve akabinde sancılar doğuracaktır. Kayganlaştıcı vazelin gibi ürünlerin sürülmesi önerilmektedir.

Bunların yanında ayrıca sıcak oturuş banyoları ( bir leğen içerisine konulan sıcak suda oturmak, sıcak dolu küvet) gibi yöntemler rahatlatıcı olabilmektedir.

Basur ameliyatı

Ameliyat son aşamadır. Hastalığın artık hat safaya ulaşması ve tedaviye cevap verilmemesi durumlarında yapılan son müdahaledir.

Amiyatın yapılışı; Operasyon esnasında sıvı azot ile basurun iç veya dış bölgesindeki şişlikler alınarak yapılmaktadır. Bu operasyon çok büyümemiş ve illtihap meydana gelmemiş hastalarda uygulanır. Müdahaleden sonra ağrılar geçecektir. Yapılan müdahalenin ardından 2-3 gün ishal durumları yaşayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir