GENEL

Bambu bitkisi nerede yetişir? Bambu ağacından neler yapılır?

Bambu

Bambu’yu biz aynı zamanda Hint kamışı olarak ta bilinen ve dünya üzerinden tanınan popüler bir bitkidir.

Yetişme alanlarına göre tropikal iklimi tercih eden Bambu, Hint adaları, Büyük okyanusun yakınlarındaki adaların yanısıra Asya’nın güneydoğusunda yetişir.

Sulak alanlarda da yetişen bu bitki, ayrıca yiyecek olarak bile kullanılabilmektedir.

Bambunun özellikleri

Yapısının kalın olan kısmı toprak altındadır ve bu kısımda dallanarak büyüyen bambu, 40 metre uzunluğa erişebilen çeşitli türleri içerisinda barındıran bir bitki türüdür. Yaprakları şerit biçiminde olan bitkinin genç yaşlarda gövdeden yaşlandıklarında ise dallarda çıkarlar.

Uzun ömürlü bitkiler arasındadır ve 120 yıla kadar yaşayabilir. Çoğu alanda kullanılabilen bu bitki diğer sert yapıdaki ağaç türlerine karakteristik anlamda benzerlik gösterir.

Özellikleri arasında bulunan esnek yapısı, dayanıklılığı ve gücü ile kendisine mistik bir anlam verilerek övülen bir ağaç türüdür.

Bitki, kısa sürede yetişen bitkiler arasında değildir ve bu bazen yıllar sürebilir. Filizlendikten sonra hızlı büyüme evresine geçerek güzel bir yapıya bürünür.

Bambu ağacı nasıl yetiştirilir

  • Evde bambu yetiştirmek için güneş ışığının bol alınan bir alana dikilmesi gereken bir bitkidir. Güneşe göre eğilim göstererek büyüyen bu bitki, dışarda veya içeride güneşi kesmeyen ve direkt güneşle muhattap olan bir bölgede yetiştirilmelidir.
  • Soğuk ve rüzgarı sevmez. Bu durum zaten yetiştirilebilecek alan sayısınıda oldukça azaltıyor. Hava muhalefetin az olduğu alanlar seçilmelidir.
  • Diğer bitkilerle aynı alanda temasının önlenmesi gerekecektir. Teması sevmez kendi başına buyruk gibidir.
  • Su içerisinde yetiştirmeye çalıştığınız bir tür ise, haftalık suyunun değişmesi gerekecektir.

Bambu bitkisinin kullanım alanları

Gıda: Turşu olarak kullanılan türleri mevcuttur. Küçük filizlerinde sebze gibi yenilebilme özelliği vardır.  Tadının daha hoş olması için kaynatılarak tüketilmesi de bir çözüm yoludur.

Kumaş: Antibakteriyel kumaşlar için bambu malzemeleri de kullanılmaktadır.

İnşaat: Hafif ve dayanıklı yapısı ev yapımlarında kullanılabilmektedir. Suya dayanıklı oluşu nehirlerde ulaşım araçları olarak hazırlanabilir.

Ev eşyası: Dayanıklı ev eşyası yapımlarında da kullanılmaktadır. Bardak, şapka, sepet, perde gibi ürünlerin yapımında kullanılırken aynı zamanda tek öğünlük yemek araçları olarakta kullanılmaktadır.

Silah: Hafif yapısı sayesinde ok ve mızrak olarak yabanı hayvan avlarında da kullanılmaktadır.

Dekorasyon: Bahçe süslemelerinde en çok kullanılanlar arasındadır. Bahçelere desen veren kolay ve basit şekilde eşit yüksekliklerde kesinlen bambular bahçe duvarları ve ayrımları ile çeşitli süslemelerinde kullanılır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir