SAĞLIK

Balgam nasıl gider?

Balgam nasıl gider?

Balgam nedir?, Balgam neden olur?

Solunum organlarımız tarafından salgılanan yapışkan ve renkli maddeye balgam denir. Normal şartlarda solunum yollarımızda bir miktar balgam bulunması gayet normaldir fakat bu balgamın her geçen gün fazlalaşarak birikmesi ve renginin değişim göstermesi hastalık habercisi olabilir. Balgamınızın rengi kırmızıysa yani kanlı balgam atıyorsanız ciddi bir akciğer rahatsızlığı geçiriyor olabilirsiniz. Sarı renkli balgamlar solunum yollarınızda bir iltihaplanmanın söz konusu olduğunu gösterir. Siyah ya da gri renkli balgamlar ise aşırı sigara tüketen kişilerde ve sürekli kirli hava soluyan bireylerde görülür. Şeffaf balgam ise astımın en büyük habercisidir. Bu balgamı atmak için astım hastası kişi oldukça zor bir süreç geçirir.

Solunum yollarındaki iltihabi olaylar ve çeşitli tahrişler, değişik özelliklere sahip çeşitli balgamların ortaya çıkmasına neden olurlar.

Mükö balgam: Yumurta akı gibi saydam bir balgamdır. Genellikle küçük hava kabarcıkları içeren bu balgam çeşidi iltihabi özellikler taşımaz. Akut bronşit, akut trakeit, bronşial astma ve diğer bazı hastalıklarda görülür.

Mukopürülan balgam: Sarı-yeşilimtrak renktedir. Iltihabi öğeler taşır. Kronik bronşit, tüberküloz, akciğer apsesi, akciğer gangreni ve diğer bazı hastalıklarda görülür.

Cerahatli balgam: Kirli sarı renkte ve tümüyle cerahattan oluşan bîr balgam türüdür. Akciğer apsesi veya kangreni, bronşlara fistülize olmuş akciğer zarlarının cerahatli iltihapları [ampiyem] bronşlara fistülize olmuş akciğer lopları arası apseleri, tüberküloz ve diğer bazı ağır cerahatli akciğer hastalıklarında görülür. Pas renginde balgam: Zatürree (pnömoni) olaylarında akciğerlerdeki hava keseciklerine doluşan alyuvarlar burada parçalanırlar ve pas renginde, içi fibrinli yapışkan bir balgam biçiminde atılırlar.

Seröz balgam: Köpüklü, mukussuz, sulu bir balgamdır. Akciğerlerdeki ödem sonucu oluşur ve en sık sol kalp yetmezliğinde görülür. Sol kalp yetmezliğinde akciğerlere göllenen kan, daha sonra burada bir ödeme neden olur. Ödem sıvısı, hava keseciklerine geçer ve buradan balgam biçiminde atılır. Kan göllenmesi sonucu bir miktar alyuvar, ödem sıvısıyla birlikte hava keseciklerine geçer ve burada parçalanır. Parçalanan bu alyuvarlar seröz balgama pembe lekeli bir görünüm kazandırırlar.

En iyi balgam sökme yolları

Günümüzde doğal olan bir sürü bitki ve bu bitkilerden yapılan karışımlar balgamı vücuttan atmak için kullanılır. İşte o bitkiler ve yöntemlerden bazıları.

Anason çayı ile balgam sökme:

Anason çayı göğüsteki tıkanıklıkları çözmek için yardımcı bir şifa kaynağıdır. İçilmesinin yanı sıra kaynatılıp buharı koklandığında da ciğerler biraz daha yumuşayarak balgam çıkarmaya daha elverişli hale gelir.

Kekik çayı  ile balgam sökme :

Kekik çayı soğuk algınlığı hastalıklarında kullanıldığı gibi, balgam söktürücü özelliği için de gayet rahat kullanılabilir. Ciğerleri yumuşatarak daha rahat öksürme imkanı verir. Tadından memnun kalınmazsa limon ve balla karıştırılarak da içilebilir.

Nane çayı ile balgam sökme:

Nane çayı kişinin ciğerlerini temizlemesinin yanı sıra kişinin boğaz kısmını da ferahlatarak balgamını daha rahat çıkarmasını sağlar.

Okaliptus çayı ile balgam giderme:

Doğal ürünler arasında en etkili balgam söktürücü okaliptus çayıdır. Hem boğazları hem de ciğerleri rahatlatır.

Rezene çayı ile balgam giderme:

Rezene çayı, balgamdan ve dolayısıyla bronşitten kaynaklı olabilecek kuru kuru öksürmeye şifa olma özelliği taşır.

Limon ile balgam geçirme:

Limonun suyunu sıkıp çayını hazırladıktan sonra içerisine bal katarak tükettiğinizde balgam söktürücü özelliğe bürünür.

Soğan ile balgam geçirme:

Soğanla birlikte limonu sıkıp suyunu çıkardıktan sonra bunları karıştırıp kaynatın, üzerine bal ekleyip gün içerisinde 2-3 kere içerseniz astım hastalığı olanlar için birebir iyi gelecektir.

Elma ile balgam giderme:

Bütün bir elmayı blenderdan geçirip çıkardığınız posayı kaynattıktan sonra üzerine isteğinize göre(daha fazla ferahlamak istiyorsanız) karanfil de atarak içebilirsiniz. Bu karışım birebir balgam söktürücüdür.

Sarımsak ile balgam sökme:

Önceden kaynattığınız suyun içine ezilmiş sarımsak, limon, karabiber ve çok az tuz atıp iyice karıştırın. Bu kür astım hastaları, bronşit rahatsızlıklar geçirenler  ve balgam sorunu olanlar için şifa niyetine tüketilmesi gereken bir içecektir.

Havuç ile balgam çıkarma:

Havucun suyunu sıkıp posasıyla beraber içerisine bal karıştırdığınızda günde 3 kere tüketerek astım hastalığınıza ve balgam sorununuza rahatlatıcı bir çözüm yaratabilirsiniz.

Biber ile balgam çıkarma:

Biberin balgamı kurutma etkisi vardır. Bir biberi balla beraber kaynatıp yiyerek ya da yarım limonun üzerine tuzla karabiber serpip yiyerek balgamınızı daha rahat çıkartırsınız.

Balgam İçin Faydalı veya Zararlı Olan Tedaviler :

 • Sakız çiğnemek balgamı eritir ve mideyi kuvvetlendi­rir.
 • Limon şurubu sağlığı korur, balgam yaptırmaz, safra­yı da söktürür.
 • Bal, ihtiyarlara ve balgam çıkaranlara karşı çok fay­dalıdır.
 • Meyankökü şurubu, balgama ve öksürüğe karşı fay­dalıdır. Kusmaya da yardımcı olur.
 • Hardal, balgamı keser.
 • Zencefil, katı balgamı yumu­şatır.
 • Kuru üzüm balgamı giderir.
 • Ebû Cehil karpuzu, balgamı şiddetle söktürür, zehir­lidir, etli kısmı fıstık içi ile birlikte yenilir. Tohumundan ve kabuğundan sakınmalıdır.
 • Helva, balgam çıkaranlar için pek faydalıdır.
 • Şeker, balgamı söktürür ve karnı yumuşatır.
 • Çörekotu, balgamı keser. Çörekotundan bir defasında yanm dirhem (1.6 gram); bir günde ise iki dirhem {6.4 gram)’dan fazla alınmamalıdır.
 • Sinameki vücuttaki kötü safrayı ve balgamı dışan atar ve kalbi kuvvetlendirir.
 • Misvak kullanmak balgamı giderir.
 • Sorgun söğüdü tohumunun yağı, yoğun balgamı söktürür.
 • Kaymak, balgamı, yumuşatır.
 • Sirke, safra ve balgam için zararhdır.
 • Balık eti, balgam yapar.

Bebekler için uygulanabilecek yöntemler;

 1. Elma kabuklarının soyulduktan sonra, kabukların bir miktar kaynatılması ile yapılan çay azar azar verilir.
 2. Ihlamur suyu verilir.
 3. Adaçayı azar azar verilebilir.
 4. Havuç suyu içirilebilir.
 5. Çörek otu 1 bardak suda kaynatılır ve suyu ılıyınca içirilir.

Not:  Bol sıvı almak balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır.

Uyarılar;

 • 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmez,
 • 2 yaşından küçük bebeklere zencefil verilmez.
 • Bebek altı aylıktan küçükse sadece anne sütü verilir. Doktor tavsiyesi dışında başka yöntemlere başvurmak doğru değildir.
 • Balgam söktürücü ilaçlar aşırı kullanıldığında mide içi mukozasına zarar verir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir