DÜNYA

Bakü ’de Kerkük, Türkmeneli dediler

Bakü ’de Kerkük, Türkmeneli dediler

30 Kasım’da Bakü’de İrak ve Suriye’de ya şayan Türkmen soydaşlarımıza moral amaçlı “Kerkük Gecesi” düzenlendi. Geceyi düzenleyen “Kerkük Harayı” Koordinasyon Merkezi üyeleri Rıfat Muradlı ve Jale Caferova birer açılış konuşması yaptıktan sonra Azerbaycan ve Türkmeneli marşları oxundu.

Borçalı Derneği Başkanı Zelimhan Memmedli ve KXCP Genel Başkanı Mirmahmud Mirelioğlu birer konuşma yaparak Türkmeneli’nin Türk Dünyasının bir parçası ve Azerbaycan Türklüğünün ayrılmaz bir parçası olduğunu katılımcıların dikkatine ilettiler.

Ünlü sanat ustaları Nuriye Hüseyinova, Ağalar Bayram, Nevruz Nevruzlu, Solmaz Kosayeva, Şuşa Elat Muğam üçlüğünün ifaları alkışlarla karşılandı. Kerkük Gecesi’nde Bakü’de Türkmeneli’nden gelen öğrenciler adına Yahya Mehdi, şair Yusuf Çimen, İrak Azerbaycan Kültürel İlişkiler Derneği Başkanı Tahire Memmedova birer konuşma yaparak Kerkük Gecesi’nin düzenlenmesine göre teşkil
atçılara teşekkürlerini ilettiler. Kerkük Gecesi’nde Milli Kültürün Tebliği Derneği’nin hazırlamış olduğu “Türkmeneli seninleyiz” bağlıklı özel bayrak katılımcılar tarafından imzalanarak Kerküklü öğrencilere hediye edildi. Gecede okul öğrencilerinin Kerkük hakkında şiiri seslendikden sonra “Kerkük Harayı” Koordinasyon Merkezi üyeleri Ümit Partisi’nden Taleh Aliyev, Tamilla Gulami, KXCP’den Südeif Sadıklı, Ak Parti’den Ehed Memmedli, Bütöv Azerbaycan Ocakları Derneği adına Türk Dünyası ile İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Faik Elekberli, Azerbaycan Turan Birliği’nden Flora Ramazanova, ayrıca Bütöv Azerbaycan Muhafazakar ve Milletçi Gençler Teşkilatı temsilcileri birer konuşma yaparak Kerkük deyip, Türkmeneli deyip Geceye katılanl
ara teşekkürlerini belirterek bu yönde faaliyetlerin davamlı olmasında isteklerini bildirdiler.

Kerkük Gecesi’nin sonunda genç sanatçılar tören boyunca çektikleri tabloları Türkmenelinden olan öğrencilere hediye ettiler. Elman Türkolu ise kendisinin el işi olan Türkmeneli ve Azerbaycan bayraklarını “Kerkük Harayı” Koordinasyon Merkezi’ne hediye etti. Tören Azerbaycan’dan Türkmeneli’nə destek çağrıları ile sona erdi.

Eldeniz Abbaslı

30Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir