GENEL

Bahar yorgunluğu herkeste olur mu? Nasıl anlaşılır?

Bahar yorgunluğunun insan üzerindeki etkisi

Mevsimsel dögüler sonucunda hissedilen bahar yorgunluğu, uyku, stres yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkarır. Kişilerin iş hayatı ile birlikte özel yaşantılarınıda olumsuz yönde etkiler.

Genel belirtileri olan kişinin halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarında dışında sıkılgan ve agresif bir yapıya sahip oldukları dönemler genel olarak sonbahar ve ilkbahar aylarının başlagıçlarında belirtilerini hissettirir.

Bahar yorgunluğuna yakalanan kişilerde özel hayatlarında olduğu gibi iş hayatlarında da performans düşüklükleri meydana gelir. Kış ayından çıkışta metabolizmanın yeni mevsime alışma dögüsü sürecinde yaşanan bu hal, 2 haftadan fazla sürmesi rahatsızlık belirtisi olarak düşünülmeli ve bir doktora başvurulmalıdır.

Bahar yorgunluğu belirtileri

Bu tüm kişiler için geçerlidir ve bu geçiş dönemlerinde hemen herkes babar yorgunluğundan etkilenir. Havalardaki soğuk dengesinin değişmesi, uyku, sıkılma ve daha fazla yorgunluğu beraberinde getirir. Yani kişi ne işe gitmek ister ne de bir aktivite yerine getirmek ister. Oturup dinlenmek ister. Belirtileri arasında;

  • Uykusuzluk,
  • Yorgunluk,
  • İsteksizlik,
  • Depresif davranış,
  • Dikkatsizlik,
  • Halsizlik,
  • Kaygı,

yukarıdaki genel belirti durumlarının 14 günden fazla sürmesi doktora gitmenize işaret eder.

Neden oluyor?

Metabolizma mevsim şartlarından etkilenir. Kışın yavaş çalışan metabolizma, baharın gelişi ile hızlanmaya başlar ve buna alışamadığı için vücut uyum elde edemez. Doğada artan elektrik fazlalığı ise insan doğasında olumlu veya olumsuz bir hava yaratır. Pozitif iyonların artması huzur ve mutluluk ile zinde bir performans sergilemenize yararken, negatiflerin artması tam tesi, huzursuzi mutsuz, yorgun ve halsizlik baş göstermesine neden olur. İşte bu tür oluşumların asıl nedeni bahar yorgunluğu olarak adlandırılır.

Metabolizmanın hızlandığı bu dönemlerde vitamin eksikliği yaşıyosanız vücut kendini hazır edemez ve uyumsuzluklar başlar. Uyumsuzluklar, kan şekerinin düşmesine, troit hormanlarındaki azalma ve böbrek üstü bezlerinin az çalışması ile yorgunluğa takviye yapar.

Bahar yorgunluğu nasıl gider?

Bahar yorgunluğunu geçirmek için ön hazırlık şarttır. Yani vücudu bahara hazırlamak gerekecektir. Bahar ayları gelmeden bolca depolanması gereken C ve B vitaminleri bu dönemi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Su her dönem olduğu gibi bahar başlangıçlarında bolca tüketilmeli ve metabolizma hızlandırılmaya başlanmalıdır. Kahve ve çay tüketimine sınırlandırma getirilmeli, mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerine daha fazla yoğunlaşılmalıdır. Tüm bunları yerine getirirken vücudu dinlendirmek adına uyku düzeni sağlanmalıdır.

İmkanlar çerçevesinde yapılacak spor vücuda verilecek bir ödüldür. Terlemenin ardından içilen sular metabolizmaya +pozitif katkılar sağlar. Kış hareketsizliği spor ile kapatılabişir. Sporun verdiği oksijen yükü yorgunluğun az hissedilerek geçişini sağlamaya ayrı bir yardımcıdır.

Kısaca şunu özetleyebiliriz;

Bahar aylarında havaların ısınması ile gelecek olan bu yorgunluk doğal bir yorgunluktur. “Bahar yorgunluğu” için yine doğal yöntemler kullanılmalıdır. İlaç alarak bahar yorgunluğu atılmaz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir