SAĞLIK

Bademcik şişmesi tehlikeli mi? Evde tedavi yoksa ilaç mı ne iyi gelir?

Bademcik şişmesi

Bademciklerde oluşan şişmeler çoğu insanın umursamadığı hemen herkesin kendi kendine tedavi öğrendiği bir hastalık halini almıştır. Ancak bademcikler, insan vücudu için önemli göreve sahiptir. Bu hastalık insanın günlük hayatını fazlaca rahatsız edebilmekte ve mevcut enerjisini düşürerek iş gücü kaybına uğratmaktadır.

Tonsilit olarak adlandırılan bu hastalık kısaca bademcik iltihaplanmasıdır. Çocuklarda daha sık karşılaşılıyor olsa da hemen herkeste meydana gelmektedir. Bademcik şişmesi bölgenin iltihaplanarak şeklinin değişmesi ile meydana gelir. Bademcikler, ağız yolu ile giren zararlı unsurlara karşı boğazın savunma sistemdir. Vücut direncinin korunmasında bademciklerin rolü büyüktür.

Bademcik şişmesi kendini nasıl belli eder?

Bademciklerin hastalığı, adında anlaşılacağı üzere hacminin büyümesi ile birlikte, halsizlik, vücut ateşi, yutkunma güçlüğü ile kendini belli eder. Yani kısaca vücut bir süreliğine savunma sistemini kaybetmiş gibidir.

Hastalık kendini gösterdiğinde hem alternatif tıp olarak bildiğimiz doğal tedavi yöntemleri ile hem de doktorların belirleyeceği tıbbi ilaçlar yardımı ile kolayca önüne geçilebilmektedir.

Şişen bademciklere ne iyi gelir?

Bademcikler şişip yutkunma zorluğu ve ateş başlangıcı başladıysa olasılıklar arasında vücut direnci düşmüş ve halsizlik baş göstermeye başlayacaktır. Bunca rahatsızlığın aynı anda gelmesi ile vücuda sadece iltihabı çözecek ilaçlar yetersiz kalabilir ayrıca vücut için gerekli olan enerjiyi almak adına gıda takviyeleri yapmak faydalı olcaktır. Katı gıdaların alınmasında güçlük yaşanıyorsa sıvı gıdalar ile besin dengesini korumaya özen gösterebilirsiniz.

Bademcik şişmesi için neler yapabilirsiniz?

  • Gargara: Tuzlu su ile gargara yapmak sizi rahatlatabilir. Günde bu işlemi 3 sefer yapmanız durumunda bademciklerinizi temizlemek adına size fayda sağlayacaktır. Evinizde yarım su bardağı kadar su hazırlayın ve içerisine çay kaşığı ile 1 kaşık tuz atın. Yutmayacağınız için midenizi rahatsız etmeyecektir. Ağzınızda çalkalayarak tükürün.
  • Sütlü karışım: Süt içmek bu dönemde önemlidir. Yatmadan önce (2 saat) bir bardak sütü alın ve içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ilavesi yapın ve içerisine az miktar karabiber atın. Ilık olarak hazırlanan bu karışımı yavaş yavaş içerek tüketin.
  • Sarımsak: Kısaca doğal antibiyotik.. Bu yöntem biraz acılı olabilir ama çok faydalıdır. Bir sarımsak dişini ikiye bölüp ağzınızda suyu tamamen bitene kadar emmeniz yeterlidir.
  • Adaçayı: Adaçayı yine aynı şekilde faydalı gelecekler listesindedir. Çayın antibakteriyetl etkisi ile bademcikleri şişiren bu bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Bademciklere müdahale etmesinin yanında aynı zamanda boğazınızdaki ağrıların giderilmesine de yardım edecektir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir