BİTKİ VE GIDALAR

Avokado yağının içeriği nedir? Neye fayda sağlar?

Avokado yağındaki içerikler ve faydaları

Avokado sıcak iklimleri seven bir bitkilidi ve çok az da olsa Antalya’da yetiştiriliyor. Güney Afrika ve Avustralya gibi ülkelerde ise daha çok elde edilir.

Avokado, içeriğindeki bileşenleri sayesinde faydalı olmakla beraber aynı zamanda yağıda çıkarılarak çeşitli alanlarda fayda sağlar. Yemeklerde zeytinyağı gibi kullanılabilen bu yağ aynı zamanda kozetik ihtiyaçlar içinde kullanılabilmektedir. Yemeklerin haricinde cilt maskeleri ve saç maskelerinde de tutulan bir bitki ürünüdür.

Avokado yağı nasıl yapılır?

Avokado, meyvenin soğuk pres olarak adlandırılan sıkıştırma yöntemi ile içerisinden yağı alınır “Avokado Yağı” olarak adlandırılır. Çıkan bu yağ, düşük asit seviyesi ile bol miktarda E vitamini sunar. Kullanım alanları ise, yemekler, maskeler, saç bakım ütünleri ve masaj yağı olarak hizmet eder.

Avokado yağının faydaları arasında, cilde maske olarak kullanılmadan önce küçük bir bölgede maske denemesi yapılması önerilir. Yağın tahriş edici özelliği bazı ciltlerde sorun yaratabiliyor. Kullanmadan önce tüm cilt yerine küçük bir alanada denemeler yapmalısınız. Eğer tahriş ile karşılaşırsanız içerisine zetinyağı ve badem yağı ilavesi yaparak tahrişten kurtularak kullanabilirsiniz.

Avokado yağı faydaları

  • Cilt kansesi hastalıklarına iyi gelen avokado yağı aynı zamanda prostat kanseri için ayrı bir koruma yeteneğine sahiptir. Diğer kanser türlerinden sigara kullananların akciğer kanseri riskini en aza indirmek için tavsiye edilir. Sigara içenlerin özellike bu yağa ağırlık vermeleri tavsiyeler arasındadır.
  • Bolca sahip olduğu E vitami ile cilt üzerinde meydana gelen yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Bununla beraber kroner kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirir.
  • Cilt yenilemesine faydalı olan bu yağ aynı zamanda kırışıklık ve sarkmaların önüne geçerek cildi temizler ve ciltten yeni hücrelerin çıkmasını sağlar.
  • Saçlar üzerindeki etkisine bakacak olursa, hem saçı parlatır hem de saçın gürleşmesine yardım eder. İçeridiğindeki vitamin ve minareller sayesinde yıpranmış ve dış dünyanın verdiği zararlı maddelerin arınması ile saç köklerini daha sağlam ve güçlü hale gerirerek saçı besler.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir