BİTKİ VE GIDALAR

Avokado nasıl yenilmelidir

Avokado faydaları

Sık sık ”avakado” olarak söylenen, ancak doğru yazılışı ve okunuşu da ”avokado” olan avokado meyvesi, sadece meyve olarak değil bir çok yemekte tat verici unsur ya da sos olarak da kullanılabilmektedir. Kendisine ”bereket meyvesi” de denmektedir. İçeriğindeki doymuş yağ asitleriyle avokado, kalp sağlığı için çok güçlü yararları olan bir besindir. Avokado, asıl olgunlaşmasını dalından koparıldıktan sonra tamamlamaktadır. Bu özelliğiyle kendisine ”klimakterik meyve” denmektedir. Genelde Şili, Amerika ya da Meksika’da yetiştirilen avokado, 500’e yakın farklı çeşide sahiptir. Genel olarak en çok tüketilen türü ise çakıl kabuklu olandır. Avokado tüm sene boyunca her dönem üretilebilme imkanına sahiptir. İç dokusu tereyağına benzeyen avokado, tat olarak da fındığı andırmaktadır. Genel olarak dış kabuğu yeşil renkte olsa da yeşilin farklı pek çok tonunda da avokadolar da görülebilmektedir. Bu renk değişikleri avokadonun çeşit farklılıklarına göre değişmektedir. Bunun dışında aynı şekilde renklerin değişebildiği gibi şekil değişikleri de bulunmaktadır. Bazı avokadolar oval şekle, bazıları yuvarlak şekle bazıları da armut şekline sahip olabilmektedir. Dış kabukları düz bulunan avokadonun pürüzlü kabuğa sahip olan çeşitleri de bulunmaktadır.

Avokadonun yararları

Avokado, vücuttaki kan şekeri dengelerini ayarlayacak etkiye sahiptir.

İçerdiği glutatyon içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Bünyedeki kansızlığı içeriğindeki demir sayesinde önlemeye yardımcıdır.

İçeriğindeki potasyum miktarı sık sık tüketilen meyvelere göre çok daha fazladır (örneğin avokadonun içerisinde muzdan yaklaşık %35 daha fazla potasyum bulunmaktadır).

Fazla miktardaki lif içeriği sayesinde normal beslenme şeklinizde daha az besin tüketmenize sebep olarak daha hızlı kilo vermenize taban oluşturacaktır.

İlerleyen yaşlarda oluşan görme bozuklukları ve göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bu önlemeyi içeriğindeki lutein sayesinde yapabilmektedir.

İçerdiği oleik asit sayesinde vücuttaki kardiyovasküler sistemi iyileştirmeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Kanda bulunan kolesterol seviyesi yükseldiğinde avokado tüketilirse, avokado bu değerleri düşürmede etkili olmaktadır.

Yüzde seksene yakın su içeriğiyle bir çok besinden daha fazla suya sahiptir ve bu su vücuda girdiğinde yarar sağlayıcı enzimler sağlamaktadır.

avokado-yeme

Avokado nasıl yenilmelidir?

Avokadonun en büyük problemlerinden biri, nasıl yeneceğinin tam olarak kestirilememesidir. Şekli itibariyle ortasında büyükçe bir çekirdeği olan avokadonun dilimlenmesi aslında çok basit bir işlemdir. Boylamasına bıçakla kesmeye başladığınız avokadoyu çekirdeğe de değseniz yani durmadan etrafında tam tur atacak şekilde kesmeye devam edin. Tam tur kesmeyi tamamladıktan sonra kestiğiniz sol ve sağ lobu birbirine zıt yönlere çevirin ve ortadan ikiye ayırın. Sonra çekirdek hangi tarafta kaldıysa ya bir kaşık yardımıyla yerinden alın ya da bıçağı çekirdeğe enlemesine saplayarak bıçakla beraber çekin. Elinizdeki avokadoyu isterseniz ezip püre haline getirerek yemeklerinize, soslarınıza ya da tatlılarınıza ekleyebilir; ya da salatada kullanmak için öncelikle meyve soyacağıyla dış kabuğunu etli kısmına çok girmeyecek şekilde soyduktan sonra elma dilimi ya da küp küp şekilde doğrayıp hazır hale gelebilirsiniz.

Avokadonun kullanılabileceği tarifler

Avokado özellikle sos olarak çok lezzetli bir tat sunmaktadır. Bir kase sarımsaklı yoğurdun içerisine püre haline getirilmiş avokadoyu karıştırırsanız bu yoğurdu isterseniz sade makarnanın isterseniz de hazırladığınız salatanızın üzerine dökebilirsiniz.

Balık yemekleriyle de çok iyi bir lezzet karışımı olan avokado, en sık somon balığıyla ilgili tariflerde kullanılmaktadır. Öncelikle püre haline getirdiğiniz avokadoyu labne peyniri ve limon suyuyla karıştırıp birbirlerine tat olarak geçmesini sağladıktan sonra üzerine karabiber, dereotu ve tuz da ekleyerek iyice püre haline getirebilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız bu sosu somon fümelerinizle birlikte tüketebilirsiniz.

Püre haline getirdiğiniz avokadoyu bir miktar ceviz ve çok aşırıya kaçmayacak miktardaki balla karıştırdıktan sonra sandviçleriniz için sos olarak kullanabilirsiniz.

Hafif bir salata için öncelikle avokadoyu küp küp doğradıktan sonra közlediğiniz biberi de küp küp doğrayıp avokadonun üzerine ekleyin. Daha sonra dere otunu ve soğanı da bu malzemenin içerisine doğrayıp iyice karıştırdıktan sonra salatanızı istediğiniz yemekle tüketebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir