DÜNYA

Aşk çeşmesi (Trevi Çeşmesi -Roma)

Aşk Çeşmesi

Aşk çeşmesi, Roma’da bulunan Poli Sarayı’nın bir köşesine Nicolò Salvi’nin yaptırdığı klasik ve barok karışımıdır. Dünyada adı bilinen ünlü çeşmeler arasındadır. Çeşmenin bulunduğu 3 yolun kavşağından dolayı ismi Trevi ile anıldığı düşünülmektedir. Yine bir başka görüşe göre 3 yeraltı su yolunun birleşmesi ile oluşturulan çeşmeye bu isim verildiği söylenmektedir.

Çeşmenin genel özelliklerinden biri de dilek dilemek için oluşumudur. Ziyaretçi ve turizmcilerin ilgi gösterdiği çeşmeye dilek dilemek için bozuk para atmanız gerekmektedir.

Yapısı

Çeşme genel olarak ifade biçimi “deniz”dir. Denizkabuğu şeklini almış bir at arabası, arabayı çeken denizden çıkan kanatlı atlar ve arabada bulunan mitolojik deniz tanrısı, görünümün konusunu oluşturmaktadır. Heykel ve mimarî çok güzel bir biçimde kaynaşmıştır.

Tarihi

Trevi Çeşmesi‘nın tarihi, İmparator Augustus döneminde başlar. Tarih, susuzluk çeken askerlerin ihtiyaçlarını karşılaması için su kaynağına ulaşmalarını sağlayan kızın efsanesi olarak bilinmektedir. İmparator Augustus’nun damadı Agrippa, akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon’a kadar ulaştırmıştır. 8. yüzyılda, 12. yüzyılda V. Niccolo tarafından ve 15. yüzyılın ortasında 4. Paolo tarafından restore edilmiştir. 1998’de büyük bir düzenleme geçirmiş, temizlenmiş ve su sistemi de yenilenmiştir.

Yıllı ziyaretçilerin yoğun olarak ilgi gösterdikleri bu çeyşmeye 5 milyon dolar civarında bozuk para atılmaktadır. Atılan bu paralar ise devlet tarafından hayır işlerinde kullanılmaktadır.

Tarihi olan bu çeşmenin olduğu yere tatil planlıyorsanız gitmenizde fayda var. Buram buram eski tarih kokusu alabilirsiniz.

Aşk çeşmesi Roma
Aşk çeşmesi, Roma’da bulunan Poli Sarayı’nın bir köşesine Nicolò Salvi’nin yaptırdığı klasik ve barok karışımıdır.
Aşk çeşmesi heykelleri
Aşk çeşmesi ön heykeller


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir