SAĞLIK

Aşırı terlemeye botoks çözüm mü?

Aşırı terlemeye botoks çözüm mü?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr Ufuk Bilkay, aşırı terleme şikayetinin botoks uygulaması ile tedavi edilebildiğini açıkladı.

Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Ufuk Bilkay, yaz ve bahar aylarında terlemenin en çok şikayet edilen konuların başında geldiğini belirtti. Terlemenin ise vücudun işlevlerinin yerine gemesiyle doğal bir sonuç olduğunu söyledi. Terlemek hastalık değildir aksine sağlıklı bir oluşumdur. Fakat ayak tabanı ve koltuk altllarında meydana gelen aşırı terleme “hiperhidroz”yaşayan kişlerde ise bu sorunun botoks ile çözmenk mümkündür dedi.

BOTOKS İLE TERLEMEDEN KURTULMANIN EN İYİ DÖNEMİ YAZ AYLARI

En fazla aşırı terleme yaşayan kişilerde ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerinde görülmesi botoks ile ortadan kalkıyor. Botoks ile tedavi edilen bölgelerde amaç tamamen terlemeyi ortadan kaldırmak değildir. Normal seviiyeye düşürmektir. Botoks uygulaması 6 ay bu durum için etki gösterir. Aşırı tertleme sorununa çözüm için uygulanan botoks ise en iyi etkisini bahar ayları ve yaz başında yapılması durumunda sağlıklı sonuçlar verir. Yapılan botoks sonuçlarına göre ise en iyi etkiyi koltuk altı terlemelerinde alındığını söyledi.

AŞIRI TERLEME İÇİN YAPILAN BOTOKS 5-6 GÜN İÇERİSİNDE ETKİSİNİ GÖSTERMETE BAŞLAR

Sinirsel uyarılara bağlı olarak oluşan “aşırı terleme” tedavisi; uyuşturucu krem olarak ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerine uygulanıyor. İşlem esnasında soğuz buz uygulaması ile soğutulmaktadır. Yapılacak bu uygulama ise muayene ortamı ve sağlık koşullarının elverdiği ortamlarda yapılması gerekmektedir. Uygulama yapılan aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler ise uygulamanın hemen ardından hayatına geri döner. Uygulamanın etkisi ise 5-6 gün içerisinde etkisini göstermeya başlayacaktır ve 12 gün civarında ise tamamlanmaktadır. 216 yazında ise bu şikayetle gelen kişilerin yaz boyunca terleme sorunları ortadan kalkacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir