HAYVANLAR

Araucana tavuğu Yeşil Yumurtlayan Tavuk

Yeşil Yumurtlayan Tavuk

Koleksiyoncular tarafından yumurtaları yeşil olan bu tavuk çok ilgi görüyor. Sayıları giderek azalan tavuklar artık karaborsa oldu denilebilir. Fiyatları ise 150-200 TL’den 2.000TL’ye kadar çıkabiliyor.

“Yeşil yumurtaları olan tavuk” haberlerinin sürekli gündemde olması ise tavuğa talebi oldukça arttırıyor. Araucana tavuklarının diğer tavuklara göre üretimleri daha kısıtlı. Bu tavuğa sahip olanlar tavuğun yumurtasını beslenmek yerine misafir ve eş dostlarına göstermeyi daha çok seviyor.

Yeşil tavuk yumurtaları ise piyasada 15 ile 20 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor. Tavukları besleyen herkes bu yumurtalara sahip olamıyor.

Bu cinsin horozları 2,5 kg, dişileri 1,8 kg gelmektedir. Yılda ortalama 150 tane yumurta vermekteler. Türkiye’ye bu tavuklar 2000 yılında giriş yapmış. O zamandan bu zamana kadar ilgi gören bu tavuklar en fazla ilgiyi yoğun haberler sayesinde 2016 yılında daha fazla gördü. Tavukların az olması ile ilginin fazlalığının dengesi Macaristan’dan getirilecek olan yumurtalar ile çıkarılacak civcivler piyasa fiyatını normale döndürecek.

Araucana tavuğu

Araucana, kökeni Şili olan bir tavuk ırkıdır. Adını, Şili’nin Araukanyalı da denilen Mapuche yerlilerinden alır. Türkiye’de “yeşil yumurtacı” olarak da bilinir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir