KADIN

Anne karnında bebeğin kilo alması için ne yemek gerekli

Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler

Hamilelikte bebeğe kilo aldırma yöntemlerihamilelikte bebeğe nasıl kilo aldırılırhamilelikte bebeğe yarayan besinler ana konumuz bu 3 temel soru üzerine kuruludur.

Tüm annelerin doğum öncesinde karnındaki bebek bakımını iyi yaparak asğlıklı bir doğum gerçekleştirip tombiş bir bebek ellerine almak en büyük hayelleridir. Bebeğin gelişimi için bu dönemdeki sağlıklı beslenmek hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

Eğer bilmiyorsanı aşağıda hamilelikte size ve bebeğe fayda sağlayacak en önemli besin kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Bu dönemde bu gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Başlıca tüketilmesi gerekenlerden;

 • Ispanak,
 • Süt,
 • Uskumru,
 • Yulaf,
 • Tam tahıllar.

HAMİLELİKTE ISPANAK

Sadece hamilelik dönemlerinde değil, tüm dönemler için faydalı olan ıspanak, kan düzeyinin sağlıklı olmasına, enfeksiyonlarla mücadeleye ve anne karnındaki bebeğin omurga yapısını koruyan folik asit, C vitamini ve Demir gibi besin maddelerini özünde barındırır.

Folik Asit:

Anne karnındaki bebekler için 0.4 miligram folik asit almanın, bebekler üzerinde beyin ile omurilik hastalıklarına karşı %70’e varan azalma göstermektedir. Çok sayıda bebekte rastlanan sinir sistemine bağlı hastalıklar ise; omurganın kapanmayarak açık durması (spina bifida), bebek beyninin gelişim gösterememesi (anansefali), kafatası kemiğinin dışarıda olması (ensefalosel).

Hamilelerin 12. haftaya gelene kadar 0.4 miligram folik asit almak bebek için tavsiye edilenlerdendir.

Folik asit elde edebileceğiniz diğer başlıca gıdalar ise;

 • Brokoli, mercimek, fasulye, portakal suyu, tam tahıl ekmeği, marul, yer fıstığı

Demir:

Gebelik dönemi hem anne hem de bebek için demir açısından önemlidir. Bebek, annenin altığı demir vitaminin 3/1’lik kısmını kendi kanı için alacaktır. Demir vitamini ile anneden bebeğe oksijen taşınması hemoglobin yapımı için temel maddeler arasındadır.

Demir içeren diğer gıdalar ise;

 • Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, fındık

C Vitamini:

İnsan vücudu C vitaminini stok yapamadığından sürekli olarak alınması gereken vitaminlerin başında gelmektedir.  C vitamin değeri fazla olan besinlerin tüketilmesi hem demirin emiliminde hem de enfeksiyon risklerine karşı oldukça fayda sağlamaktadır.

C vitamini alabileceğiniz besinler;

 • Turunçgiller, kiwi, brokoli, patates, lahana

GEBELİKTE SÜT İÇMEK

Süt ve süt ürünlerinden tüketmek anne karnındaki bebek için kemik gelişimine oldukça fayda sağlamaktadır.

Kalsiyum:

Kemik ve diş sağlığı açısından gerekli olan kalsiyoum anne karnındaki bebeğin gelişimi için daha fazla önem arzeder. Gebelik dönemlerinde kemik yoğunluğundaki azalmalardan dolayı alacağınız kalsiyumun büyük önemi bulunmaktadır.

Kalsiyum içeren diğer gıdalar;

 • Peynir, yoğurt, kuru incir ve kayısı

HAMİLELİKTE ALABALIK

Omega 3 tartışmasız en faydalılar arasındadır. Bunlar; Uskumru, somon ve alabalık gibi türlerde oldukça mevcuttur. Bebek için gözler ve beynin sorunsuz gelişimine yardımcı olacaktır. Bir diğer faydası ise; yüksek tansiyon ve erken doğum gibi risklerden korumaktadır.

Omega 3 yağları:

Anne karnındaki bebek için beyin gelişimindeki desteğini Omega 3 yağları sağlamaktadır. Beyin gelişiminde çok önemli olan bu yağ, annenin yeterince omega 3 yağ alamaması durumunda bebekte görme sistemindeki eksik gelişim ve zeka düzeyine etki etmektedir.

Bu yağlar ayrıca düşük yapma riskine karşı da koruyuculuk görevi yapmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucuna göre; gebelikte balık yemeyenlerin %7.1 oranında düşük riski, balık yiyenlerde ise düşük riskinin %1.9 oranında olduğu tesbit edilmiştir.

Omega 3 elde edebileceğiniz diğer besinler ise;

 • Ceviz, soya filizi, badem, soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, keten tohumu ile yeşil yapraklı sebzelerdir.

Protein:

Yeni doku üretimi için hem anne hem bebek için protein katkı sağlamaktadır. Yine aynı şekilde bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına katkı sağlayacaktır.

Protein elde edebileceğiniz gıda kaynakları ise;

 • Süt ve süt ürünleri, mercimeki baklagiller, yumurta, et, soya fasulyesi, balık olarak tüketebilirsiniz.

Bu alanda size bir uyarıda bulunmak isteriz; haftada 2 küçük kutudan fazla ton balığı tüketmeyiniz. Yüksek dozda civa içeriğinden dolayı zarar görürsünüz.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YULAF

Hamile kadınların eksik enerjileri için yulaf çok fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda kan şekerini dengelemek açısından çok faydalıdır.

Diğer tahıllara göre yulafın daha fazla protein içermesi kolesterol seviyesindeki düşüşlere, glisemik indeksin düşük oranda kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, kan şeker düzeyinin dengeye sokulması ile enerjinin düzende tutulmasına yardımcı olacaktır. Diğer protein kaynakları yukarıda mevcuttur.

GEBELİKTE TAM TAHIL TÜKETİMİ

Hamilelikte tam tahıllardan tüketmek, buğday ekmeği, çavdar gibi tam tahıl unlarından elde edilen ürünler size enerjik bir yapı ve bebeğin gelişimine ayrıca katkı sağlamaktadır.

Kompleks karbonhidrat:

Tam tahıllarda bulunan kompleks karbonhidratlar, enerjinin yanında vitamin, minarel ve lif almanıza da olanak sağlamaktadır. Özellikle enerji anlamında çöküntü içerisinde olan annelerin yorgunluk hislerini ortadan kaldıracaktır. Gebelik döneminde bu yiyecekleri sofralarda bulundurmanızda fayda vardır.

Kompleks karbonhidrat elde edebileceğiniz diğer besinler;

Mercimek ve sebzelerdir.

Çinko:

Yine bebek gelişiminde çinko önemli bir yere sahiptir. Bu dönemlerde alınan çinko içerikli gıdalar, bebek beyninin normal seviyede gelişimine yardımcı olamkatadır.

Çinko elde edebileceğiniz gıdalar;

 • Badem, kabak çekirdeği ve cevizdir.

Yukarıda anlatılanlar bebek ve anne sağlığı için ayrıca hamilelikte bebeği büyüten besinler ile sağlıklı gelişiminin yanında aynı zamanda kilo almasını da bu sayede yapabilirsiniz. Bebekler için alacağınız bu gıdalara karşı alerjinizin olup olmadığını veya besinlerden dolayı oluşabilecek bir rahatsızlık için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz. Yazılanlar bilgi amaçlıdır ve tedavi amacı ile doktora sormadan kullanmayınız.

Pekmez anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı?, Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı?

Tek başına sürekli bu besinlerden ağırlık vererek tüketmek yerine kendinize haftalık bir yemek programı düzenleyerek kilo bebeğe kilo aldırmaya daha fazla yardımcı olabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir