KADIN

Alkollü uyumanın zararları

Alkollü uyumanın zararları

Çoğumuz birkaç kadeh (veya birkaç şişe) içki devirdikten sonra ayıldığımızda pişman olacağımız hareketler yaparız. Eski sevgiliye mesaj atmak gibi bariz hataların yanı sıra içkili bir şekilde uykuya dalmak da bunlardan biridir.

Eğer yatağınıza uzandığınızda kanınızdaki alkol seviyesi binde 5 ve daha fazla bir orandaysa uykunuzun kalitesi düşebilir. Alkol alınca daha hızlı uykuya dalarız ama düşük kaliteli ve yeterince dinlendirmeyen türden bir uykudur bu. Kötü uyku da hafızadan, konsantrasyona, motor fonksiyonlardan moral bozukluğuna dek pek çok sıkıntıya neden olabilir.

1. Olması gerekenden daha hızlı uykuya dalarsınız

Alkol almanın uykuya dalmanın sadece ilk safhasında faydalı olabileceğini belirten uzmanlar, daha sonra bu etkinin olumsuz yönde olacağına dikkat çekiyorlar. Beyin, rüya görmediği derin uyku fazına daha hızlı geçerek orada daha uzun kalıyor; bu da hafızamızı ve yeni bilgileri öğrenmemizi pekiştiren REM fazına geçmemize engel olduğu için olumsuz bir etkiye sahip.

2. Kalp atışlarınız hızlanır

REM evresinin son kısmında genelde beynimiz sandığımızdan aktif olur, kalp atışlarımız ve nabzımız hızlanır. Ancak alkolün bu doğal düzeni bozan bir etkisi var. Bu nedenle sabah uyandığımızda kendimizi bitkin hissederiz.

3. REM evresi kötü etkilenir

REM fazı vücudumuzun kendini yenilediği bir evredir. Beyin bu evrede günlük hafıza, stres ve duygusal tepkilerimizi işler. Küçük dozlarda alkol alımı uykunuzun ilk evrelerini pek etkilemez, buna karşılık ipin ucunu kaçırırsanız REM döngünüz olumsuz etkilenir. Normalde uyurken beş ila yedi REM döngüsü yaşarız; alkol bu döngüyü ikiye, hatta bire indirir. Beynimiz, uykuda yapması gereken görevleri tamamlamak için ertesi günkü REM evresini bekler. Bu da bizim için berbat geçen bir gün demektir.

4. Ter içinde kalır ve tuvalet için kalkmak zorunda kalırsınız

İçkili şekilde yatağa girince gece boyu sık sık tuvalete kalkma ihtiyacı ve bastırılamayan bir susuzluk hissiyle dolarız. Alkol idrar söktürücüdür ve vücudumuzun su atmasına neden olur. Üstelik uyandığınızda iğrenç koktuğunuzu da fark edersiniz; çünkü alkol deri yüzeyindeki damarları genişletmiş ve hızlı kalp atışınız nedeniyle bol bol terlemenize yol açmıştır.

5. Horlarsınız

Alkol vücudunuzdaki kasları gevşetir, buna gırtlak kaslarınız da dahildir. Bu nedenle sarhoş şekilde uykuya dalarsanız, muhtemelen gece boyu horlarsınız. Ayrıca araştırmalar, alkolün uyurgezerlik, uykuda konuşma ve hafıza bozukluklarına neden olabildiğini gösteriyor.

6. Sabaha karşı uyanırsınız

Derin uyku fazında vücut kendini yeniler, alkolün uyku düzenini etkilediğini söylemiştik. Alkolün etkisi yitmeye başladığında beynimiz daha hafif uyku fazına geçer ve kolayca uyanabildiğimiz REM evresine girer. Bu da içki içtiğimiz gecelerin sabahında erken uyanıp, yatakta bir sola bir sağa dönüp durmamıza neden olur.

7. Sabah uyandığınızda hiç uyumamış ve hiç ayılmamış gibi hissedersiniz

Aşırı alkol alıp yatağa girdiğimiz gecelerin sabahında kendimizi terli, pis, huzursuz, yorgun ve muhtemelen aşırı mutsuz hissederek uyanırız. Baş ağrısı ve mide bulantısı da gün boyu bu hislerimize eşlik eder. İşte o anda alkole söver ve ardından tövbe ederiz; ta ki kendimizi iyi hissedip her şeyi unutana dek 🙂Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir