DİN VİDEO

Ahir zaman nedir?, Ahiz zaman videosu, Ahir zaman açıklamaları

Ahir zaman nedir?, Ahiz zaman videosu, Ahir zaman açıklamaları

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Kıyamet kopmadan önce neler olacak, kıyamet günü, ahir zaman belirtileri, kıyamet alametleri gibi sıkca akıllara takılan soruların ele alındığı kısa video.[/box]

Kıyamet kopmadan önceki Dünya’nın son günleri olarak değerlendirilen bu zaman diliminde rivayetlere göre bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere “Ahir Zaman Alametleri” veya “Kıyamet Alametleri” denilmektedir. Kuran’da konuyla ilgili genel ifadeler kullanılmakta ve kıyametin kopma zamanının bilinemeyeceği hatta Muhammed’in dahi bu vakti bilemeyeceği bildirilmektedir. Peygamber kendisine bu konuyla ilgili soru soranlara kıyamet için ne hazırladınız? sorusuyla karşılık vermiştir. Bununla birlikte Muhammed çevresindekilere kıyametin alametlerinin bir kısmından bahsetmiş bulunmaktadır. Yoruma göre hadisler kıyametin kopacağı zamanı değil, kıyamete yaklaşan zaman diliminde gerçekleşecek değişimleri haber vermekte ve inananları bu dönemin çalkantılarına karşı uyarmaktadır.

Kur’an’da kıyametin insanların gaflet içinde olduğu bir zamanda aniden geleceği ve kıyametin kopma saatinin tam olarak bilinemeyeceği anlatılır.

“Gerçekten Allah’ın vaadi haktır, “kıyamet” saatinde hiçbir kuşku yoktur.” denildiği zaman siz: “kıyamet-saati de neymiş, biz bilmiyoruz; biz yalnızca bir zanda (ve tahmin) bulunup zannediyoruz; biz kesin bir bilgiyle inanmakta olanlar değiliz.” demiştiniz. ( Casiye Suresi, 32)
Hayır, onlar kıyamet saatini yalanladılar; biz kıyamet saatini yalan sayanlara çılgınca yanan bir ateş hazırladık.(Furkan Suresi, 11)Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir