SAĞLIK

Ağız kokusunun belli başlı nedenleri

Ağız kokusunun belli başlı nedenleri

Bu konu sizi çok rahatsız ediyor olabilir. Kokan bir ağız insanlardan uzak durmanıza veya kendi iç huzurunuza zarar verebilir.

Anlam veremediğiniz durumlarda ağız kokusu ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda kısa ve öz olarak ağız kokusuna neden olan belli başlı sebepleri size kısaca özetleyeceğiz. Bu nedenler en çok ağız kokusuna neden olanlardır ve gözünüzden kaçıyor olabilir.

Ağız kokusu nedenleri:

Susuzluk, susuzluk ağız kuruluğu yapacağından dolayı kokuya sebep olabilir ve en çok karşılaşılanlardandır. Günlük yetişkin insanlar için 2-3 lt su tüketimi yapıldığı takdirde birçok koku ve vücut halsizliğiniz önemli ölçüde gidecektir.

Yemek artıkları, akşam yediğiniz yemeklerin ardından ağzınızda kalan ve dişler arasında sıkışıp duran yemek artıkları çürüyerek kokuya eden olur. Nasıl ki bekleyen veya çürüyen bir yiyecek koku yapıyorsa ağzınızda da aynı durum geçerlidir. Mutlaka uyumadan önce dişlerinizi fırçalayınız. Özellikle et artıkları ileri seviye de koku ya-ymaktadır.

Diş çürükleri, çürüyen dişler ağızlarda koku yapar. Tıpkı bir çürüyen et parçası gibi ağız içerisinde oluşan koku nedenidir.

İlaçlar, ağız yoluyla alınan ilaçlar da ağız kokusu yapmaktadır.

Diğer bir sebep ise yiyecekler, örneğin, sarımsak, soğan, sucuk gibi yediğiniz gıdalar ağız içerisinde koku yapar ve giderilmesi zordur. Midenizden yukarıya çıkan gazlar belli bir süre ağız kokusu yayacaktır. Bu ve benzeri yiyecekleri az miktarda ve ortamınıza uygun durumlarda yemeniz bu sorunu ortadan kaldırır.

Genelde bu durumlarda şekerli ve tatlı sakızlar önerilir ama 2 bardak su içmek basit ağız kokularını gidermeye yardımcı olur.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir