4.5G ADSL FİBER

Adsl İnternet mi, Fiber İnternet Mi?

Adsl İnternet mi, Fiber İnternet Mi?

Her iki hizmet sonuç olarak aynı kapıya çıkar fakat bu hizmetleri birbirinden ayıran temel özellik birinin daha hızlı olmasıdır ve telefon hattına ihtiyaç duymadan kullanılmasıdır.

Günümüzde adsl internet hizmeti artık fiber hız kapasitelerine yakın bir hıza sahiptir. Fiber internetler 10 Mbps ile 1000 Mbps hız’a kadar ulaşırken adsl 16 ve 32 Mbps ile son derece hızlı bir erişim sağlamaktadır. Bu iki hizmet arasında tercih yapmak gerekir ise tabi ki tercih nedeni fiber internet olmalı.

Altyapınızın uygunluğuna göre Superonline, TurkNet, Turk Telekom, Doping vb. servis sağlayıcılardan adsl internet veya fiber internet hizmeti alabilirsiniz. Sorgulama ekranında zaten size altyapınızın fiber veya adsl uygunluğu gösterilecektir.

Adsl veya Fiber altyapınızı buraya tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

Neden fiber tercih edilmedi?

  1. Telefon hattı gibi bakır kablo üzerinden hizmet vermez.
  2. Hız 1000 Mbps’ye kadar çıkabilir.
  3. Telefon hattı şebekesini kullanmaz
  4. Upload hızı (Yükleme hızı) 10-100 Mbps olabilir.
  5. Fiber modemler Dbi daha fazladır.
  6. Hızı sayesinde indirme ve yükleme işlemleri daha kolaydır.

Fiber internet taşınma gibi durumlarda nakil işleminde altyapısının azlığı nedeni ile sorun yaratabilir. İnternet firmaları bu gibi durumların önüne geçmek için fiber internet kullanıcısının fiber olmayan bölgeye taşınması durumunda hizmetleri adsl olarak devam ettirir. Taahhüt ve sözleşme süreniz kaldığı yerden devam eder.

Konudan çıkarmamız gereken sonuç fiber internet alarak hizmetimizin hiçbir şekilde kesintiye uğramadan devam etmesi demektir. Dikkat edilmesi gereken husus ise AKK ( Adil kullanım kotası) dır. Bu kotanın donması durumunda 100 Mbps hızında internet kullanıyor iken yeni ay’a kadar 3 Mbps hız ile devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

“Aklınızda bulunsun! TurkNet günümüzde sözleşmesiz ve taahhütsüz internet hizmeti vermektedir.”

Not:  4.5g internetler ise maliyetleri yüksek olmasının yanı sıra çok daha hızlı hem indirme hem de yükleme imkanı sunar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir