4.5G ADSL FİBER TEKNOLOJİ

Adil kullanım internet kotası kalktı mı? Hızlar kaça düşecek? Merak edilenler

Adil Kullanım Kotası’ndaki hız ve kota değişimleri başlıyor

2018 yılı sonunda tamamen hayatımızda kota diye bir kavram kalmayacağı belirtilen AKK ve AKN 2017’de yeni uygulama ile bir nebze olsun internet kotasıyla boğuşanlara nefes aldıracak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından duyulan ve  2018 Aralık ayı itibari ile tamamen kaldırılacağı söylenen AKN-AKK (adil kullanım) kısaca internet hattımız için tanımlanan ve dolduğunda düşen hızı etkileyen “kota” bu yıl mayıs ayı ile birlikte yürürlüğe giriyor.

HIZLAR DEĞİŞİYOR

Yeni dönem ile birlikte kotalar hakkında yeni düzenlemeler geliyor. BTK yeni uygulama için internet servis sağlayıcılarına durumu iletti. (Vodafone, Superonline, Ttnet, TurkNet, Doping-Millenicom, Uydunet, Turksat Kablo-Kablonet vb.) Sağlayıcılar internet kota aşımı sonrasındaki hızlara müdahale edecek.

GECE KOTA YOK

Mayıs ayı ile birlikte tarife farkı olmasızın 3Mbps olarak değişen hız, yeni dönem ile birlikte kullanıcıların almış oldukları kampanya çerçevesinde değişim gösterecek Yani yüksek kampanyadan yararlananlar için 3Mbps internet hızı tarih oluyor.

En düşük hızdan yararlanan müşteriler 8Mbps bağlantı kullananlar, 3Mbps hızı kota düşmesi ile değişim olmadan devam edecek. 8Mbps bağlantılı kampanyadan yararlananları bu durum etkilemiyor. Onlar 2018 yılını beklemek durumunda kalacak.

Diğer bağlantı hızlarından yararlananlar ise; 16Mbps hız ile internet kullananlarda kota dolduğunda 5Mbps hız, 50 Mbps internet bağlantısı alanlarda 16 Mbps olarak kota dolduğunda yeni hızları olacak.

Uygulamanın en iyi yanı ise gece kota olmaması. Yani gece kullanımlar kotayı etkilemiyor. Bu saatler şimdilik kısıtlı ve gece 02:00 ile sabah 08:00 arasında kullanılan internetler kotadan sayılmıyor. Dileğiniz gibi kullanma ve indirmeler yapabilirsiniz.

Gece internet dosya indirmeleri artacağa ve uykusuz geceler başlayacağa benziyor..Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir