KADIN

Adet sancısına iyi gelen ağrıları gideren hafifletici bitkiler ve çaylar

Adet sancısını ne giderir?

Çoğu kadının adet dönemlerinde yaşadığı sıkıntılar arasında sürekli yenilenen döngünün sancılı ve ağrılı geçişidir. Kimilerinde bu dönem hafif sancılarla atlatılırken kimilerinde ise dönem baş ağrıları, kramplar, karın bölgesinde şiddetli sancılar, mide bulantıları, halsizlik gibi hatta işe bile gidemeyecek kadar ağrılı geçer. Kötü olan yanı ise, her ay tekrarlanmasıdır.

Sürekli yinelenen bu döngü için kadınlar kendilerine iyi gelen çeşitili doğal bitkilerden elde ettikleri ilaçlar, egzersizler ve doktor yardımı ile kendilerine çözüm üretmeye çalışırlar.

Bu yazımız dönemin verdiği sancıları/ağrıları en aza indirebilmek adına çok uygulanan adet sancısı giderici maddeler üzerine hazırlanmıştır.

Reglin yaşandığı günler içerisinde vücuttan salgılanan östrojen hormonundaki dalgalanmalar yaşanan bu sancı ve ağrıların yanında kramplarında olmasının nedenidir.

Adet sancısı için aranan çözümler

Şiddete göre sancılar ilaç kulanmaya eğilim göstermekte yine başarılı olunamadığı durumlarda bir sağlık kuruluşu aracılığı ile direkt kana karışan ağrı kesici vurularak çözüm üretmek sıklıkla yaşanıyor. Doktora gidip ağzı kesici vurunmayı bile göze alacak kadar şiddetli ağrılardan bahsediyoruz. Bu sancıların ne derece etkili olduğunun göstergesi diyebiliriz.

Vücuda özellikle kana bu denli kimyasal maddelerin sokulması adet dönemlerinde doğru olmayabiliyor. Tıbbı ilaçları kullanmayıp çareyi bitkisel acı geçirici diye söyleyebileceğimiz bitki çayları hanımların burada yardımına koşuyor.

Regl dönemlerinde sancılardan yana şikayetiniz fazlaysa ve bu ağrıları hafifletmek adına bitkisel çayları düşünüyor ve araştırıyorsanız aşağıda en fazla fayda gösteren bitkisel çaylar arayışınıza çözüm olabilir.

Adet dönemlerinin rahat geçirilmesini sağlayan bitki çayları ise;

  • Papatya çayı,
  • Zencefil çayı,
  • Yaban mersini çayı,
  • Nane çayı,

En fazla tercih edilen bitkisel çaylar arasındadır.

  • Papatya çayı:

Papatya çayı demlediğinizde adet dönemlerinde kasılmalardan gelen sancıyı hafifletebilirsiniz. Regl dönemlerinde sık kullanılanlar arasındadır. Çayın, “antispazmik” özelliği adet sancıları için doğal bir yapıdır. Çay uykuya meyillendirir ve gün içerisinde en fazla 3 bardak tüketebilirsiniz.

  • Zencefil çayı:

Zencefil çayının diğer bir kullanım alanı doğal ağrı kesicidir. Bu çay, regl dönemlerinde ağrı kesici olarak tercih edilenler arasında. Adet dönemlerinin yaklaştığı günlerde mide bulantısı için tercih edilmektedir. Yine papatya çayı gibi günde 3 bardak tüketilebilir.

  • Yaban mersini çayı:

Kas spazmı önlemek adına en iyiler arasındadır. Kas yapısına verdiği etki ile rahatlama ve spazmların önüne geçer. Adet dönemlerinde kullanabilirsiniz.

  • Nane çayı:

Nane çayı, sakinleşmeye yardımcı olduğu kadar aynı zamanda hem ishal hem de baş ağrıları için tercih edilen bir içecektir. Adet dönemlerindeki sancılar için nane çayı yine tercih edebileceğiniz ürünler arasında olmalıdır. Çayı günde 3 bardak üzerine çıkmamak kaydı ile içebilirsiniz. Mide rahatsızlığı bulunanların özellikle “reflü” olanlar bu çayı içmemelidir. Diğer mide rahatsızlıkları için doktorlarınızdan bilgi almanızda fayda var.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir