TEKNOLOJİ

Açılan reklamları engelleyen yazılım Adblock Plus, kendi reklamına hazırlanıyor

Açılan reklamları engelleyen yazılım Adblock Plus, kendi reklamına hazırlanıyor

İnternet kullanıcılarını rahatsız eden şu açılan zırt bırt reklamları engellemek için kullandıkları Adblock Plus, yıllarda verdiği huzuru kendi reklamları ile bozmaya geliyor.

İnternet üzerinde bir haberi, bir videoyu veya bir makaleyi okumaya çalıştığınızda karşınıza sürekli açılan ve rahatsız edici şekilde yayınlanan reklamların insanların sinirini zıplattığı biliniyor. Bu reklamlardan kurtulmak için geliştirilen bir program mevcut. Bu programın adı “Adblock Plus”, yıllarca verdiği huzuru bozmaya gelen Adblock Plus, kendi reklamları için hazırlanıyor.

Adblock Plus neden kullandık?

Reklamlardan kurtulmak için aslında bilgisayarımızı bilmediğimiz bir yazılıma teslim ettik. Bu program aslında reklam engellemek yerine bilgisayarımızda casusluk görevi gördü. Yani siz yazılımı kurarak aslında tüm bilgilerinizi, dolaştığınız siteleri, ip numaralarını, yaptığınız tüm işlemleri Adblock Plus yazılımına kendi elinizle teslim ettiniz.

Adblock Plus fayda verdi mi?

Evet çok faydası görüldü.. Bizi rahatsız eden reklamlardan kurtardı fakat şimdi işi ticarete dökmeye hazırlanıyor. Yani huzur devri bitti, para kazanma devri başlıyor.

Şunu düşünebilirsiniz, benim bilgilerimi nasıl görebilir diye?

Siz zaten programı yükleyerek; iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, yoklukta varlıkta her zaman birlikte olacağınıza ve aranızda gizli saklı birşey olmayacağına yazılımı kurarken sözleşmeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Bilgisayarım ortak malımızdır diyorsunuz. Online çalışan programlar sizin verilerinizi kayıt altına alır, yaptığınız tüm işlemlere ip numaranız kontrolü ile dolaştığınız tüm siteler dahil erişim sağlayabilir. Durum böyle olmasa zaten engelleme görevi göremez.

Yıllarca topladığı birikimler ve veriler sayesinde şimdi kendi reklamlarına hazırlanıyor. Kim nereye giriyor, kime hangi reklam çıkıyor, kim ne zaman internet kullanıyor vs.

Ne yapacak?

Engellediği reklamların yerine kendi reklamlarını koyacak. Geçen gün yaptığı açıklama ile; Acceptable Ads Platform yayıncılara kullanıcılar için rahatsız edici olmayan alternatif bir reklam deneyimini reklam önleyiciler tarafından sunulabileceğini göstermek istiyor.

Bu demek alıyor ki; biz yıllarca sizin bilgilerinizi sömürdük ve şimdi bu bilgilerinizle para kazanmaya hazırlanıyoruz.

İnternet üzerinden bu yazılımları kullanmanız, bilgilerinizin başkaları elinde rahatlıkla dolaşmasına neden olacağını sakın unutmayın.!

adblock-plusBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir