4.5G ADSL FİBER

8 8 8 8 dns ayarı

8 8 8 8 dns ayarı

Çoğu internet kullanıcıların başına sıkıntı olan dns ayarları yüzünden bir çok siteye girişler yapılamamaktadır.

Dsn ayarlarında yapılan değişiklikler ile girmediğiniz internet sitelerine kolayca girebilirsiniz. Şimdi size bilgisayar üzerinden 8 8 8 8 ve 8 8 4 4 dns yapılandırmasının nasıl uygulanacağını ve bilgisayarınıza nasıl tanımlamanız gerektiğini resimli olarak anlatalım.

İlk yapmanız gereken bilgisayarınızın sağ alt köşesinde saatin olduğu yerde bulunan internet sekmesine tıklamaktır.

8-8-8-8-1

Bu işlemin ardından yukarıdaki ekranda bulunan ağ paylaşım merkezi sekmesi açılacaktır. Açılan bu pencerenin en altında bulunan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç yazısına tıklayalım

8-8-8-8-2

Şimdi önünüze bağlı bulunduğunuz ağı gösteren yeni bir pencere açıldı. Bu pencere de ağ isminizin yazılı olduğu yazıya tıklayalım.

8-8-8-8-3

Bu işlemin ardından açılan yeni pencere yukarıda gördüğünüz gibi Ağ bağlantı durumunuzu gösteren penceredir. Pencerenin alt kısmında bulunan özellikler sekmesine tıklayalım.

8-8-8-8-4

Açılan yeni pencere internet protokolünüzün tanımlanacağı yeni birimi isteyecektir. İşaretlemiş olduğumuz İnternet Protokolü sürüm 4 yazan yere tıklayalım.

8-8-8-8-5

Şimdi son aşamaya geldik. Bu aşamada sayfanın altında bulunan DNS sunucu adreslerini kullan işaretlenmediği sürece pasif durumd olacaktır. Daha önce kayıt altına aldığınız bir dns rakamları varsa bu rakamları silerek yeni dns olan 8 8 8 8 ve  8 8 4 4 yazmamız gerekecektir.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde yeni dns adreslerini yazarak kaydet (TAMAM) demeniz gerekmektedir.

Burada dikkat etmeniz gerekn husus ise;

Kaydetme işleminin ardından dns sorunu yaşıyor veya sitelere giriş yapamıyorsanız bilgisayarınızı kapatıp açmanız önerilir. Bazı durumlarda açık olan explorer veya Chrome gibi tarayıcılar eski bellekleri okuyacağından yeni dns adreslerini algılayamıyor olabiliyor. Açık olan internet sayfalarınızı kapatarak veya pc resetleyerek işlem yapabilirsiniz.

Eski ayarlarınızı kullanmak istiyorsanız önceki dns numaralarınızı bir yere not almalısınız. Dsn adreslerini silerek eski ayarlara geri dönemezsiniz. Hiç dns kullanmak istemediğiniz durumlarda ise “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Eğer bilgisayarınızın sağ alt köşesinde internet ayarı yapacağınız simgeyi göremiyorsanız. Aşağıdaki yol sizi internet ağınıza götürecektir.

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ ve Paylaşım MerkeziBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir