4.5G ADSL FİBER

4.5G internet kullanmanın zararları

4.5G internet kullanmanın zararları

Yeni teknoloji hızlı internet olan 4.5G ile 1 Nisan 2016 tarihinde tanıştık ve oldukça hızlı internet kullanımına sahip olduk.

Peki şimdi bize bu hızlı internet’in ne gibi zararları olacak, kotamızı nasıl etkileyecek, kota aşımı ne duruma gelecek kısaca söz edelim.

4.5G internet zararları;

3G ile alıştığımız internet hızı 10 kat daha fazla oldu peki bu durumda 4.5G internet kullanmak kotamızda nasıl bir etki yaratacak?

Öncelikle sosyal ağ kullanıcılarının oldukça fazla olmasından dolayı konuya burdan başlamak daha doğru olacaktır. Facebook sayfalarını dolaşırken otomatik oynayayn videola 3g ile yüklenmeden kotamıza çok etki etmeden geçilebiliyordu. Film akışı esnasında altta dolumu gösteren imleç başında veya yarısındayken izlemekte olduğunuz filmin kısa bir bölümü kotaya etki ederken 4.5G ile artık filme veya fragmana tıkladığınız anda film yüklenmiş olacak ve kotanızdan filmin, müziğin yada fragmanın boyutu kadar kotanız dolacak.

Youtube bu durumda daha tehlikeli!

Örneğin 4.5G ile 1 Gb olan bir filme tıkladığınızda film saniyeler içerisinde yükleneceğinden boyut kotanızdan düşecektir. Yani siz filmi izlemden daha başına bile kapatıyor olsanız kotanızdan filmin boyutu düşecektir.

Dosya yükleme, dosya indirme:

Bu durum daha tehlikeli! Neden mi?..

İnternet üzerinden bilgisayar veya cep telefonunuza bir dosya indirmeye tıkladığınızda saniyeler içerisinde dosya yüklenecek ve dosya boyutu kotanıza yansıyacaktır. Yanlış dosya tıklayıp vazgeçmeye zaman kalmadan dosya indirilmiş olacaktır.

Cep telefonunuzdan bir resim sosyal ağlardan veya herhangi bir internet adresine yüklemeye çalıştığınızda anından yüklenecek, yanlış resmi yüklediğinizi farkedip iptal işlemi yapana kadar resimler veya dosyalarınız yüklenecek ve dosya boyutu kotanızdan düşecektir.

Yani işin özeti; ister izleyin ister izlemeyin filmi yürütmeye başladığınızda boyut kotanıza anında etki edecektir.

Dikkat edilmesi gereken husus; internet hizmetinizi aldığınızda tanımlı olan kotanızı aşmamak adına operatörünüzden mutlaka kota aşım bilgilendirmesi veya kota aşımında hizmetin durdurulmasını isteyin aksi halde hesap bile edemeyeceğiniz faturalar karşınıza çıkabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir