TEKNOLOJİ

4.5G ile sınırsız internet fiyatı ne kadar olur

4.5G ile sınırsız internet fiyatı ne kadar olur?

Şimdi milyonlarca ev internet ve cep internet kullanıcısı düşünüyor… Benim internet hızım 8-16 Mbps kadar ilerliyor ve yeterli gelmiyor. Acaba 4.5g internet ile evime modem alıp 300 Mbps hız ile bağlansam nasıl olur?

İyi yada kötü cep telefonumuz ile internete bağlanıyoruz hzımız çok yüksek olmasada yetiyor ve ihtiyaçlarımızı gideriyor.

Peki 4.5G geldiğinde hayatımızda ve faturamızde değişen ne olacak?

Turkcell, Vodafone Turk Telekom, Pttcell, Bimcell farketmez şimşek hızında olan internet önümüzdeki ay istemesekde hayatımıza girmiş olacak. Kullanmakta olduğumuz 4gb, 5gb, 10gb cep internetlerimizin fiyatları ile 4.5g aynı kotalarda olan internet fiyatlarında pek fark olmayacağa benziyor. Operatörlerin amacı burada kotalı internet satarak değil kota aşımlarından alacakları ve kazanacakları paralar.. Siz farkında bile olmadan anında kotanız dolabilecek. Düşünün 1 gb lık bir film, müzik, oyun veya dosya indirdiniz saniyeler içerisinde telefonunuza yada bilgisayarınıza inecek ve kotanızdan 1gb lık kısım anında dolmuş olacak.

Bir vide izlemek istiyorsunuz normal internet hattınızdan bağlandığınızda hani altta ilerleyen bir şerit var film devam ederken yüklemeye devam ediyor ve yavaş yavaş kotanızı sömürüyor. Videonuzun 1. dakikasında aradığınız video olmadığını farkedip kapattığınızda çokda kotanızdan harcanmamış oluyor. 4.5g ile aynı durum geçerli değil. Videoyu tıklayıp izlemeye başladığınız an videonun tamamını yüklemiş olacak ve video boyutu ne ise kotanızdan okadar harcanmış olacak.

Hızınızın yüksekliği size daha fazla istek verecek daha çok video, daha çok müzik ve daha çok oyun oynama hevesi verecek. Yani cebimiz operatör firmalarına çalışıyor olacak. Bize hediye edilen kotanın 3-4 katı daha fazla kota harcayacağız. Yoksa neden milyonlarca dolarlar ödeyerek 4.5g ihaleleri alınıyor.

4.5G ile sınırsız internet fiyatı ne kadar olur?

Bu konuda herhangi bir öngörü şimdilik mevcut değil. Ancak fiyatların çok yüksek olacağından 300-400 TL civarında seyredebileceği sözkonusu.

4.5g ile evde internet bağlanma nasıl olacak?

Şimdi öncelikle evinizde kullanacağınız 4.g modem hızı önemli. Eğer elinizde bulunan mevcut Vınn modemler aynı hızı vermeyecektir. genelde 24 Mbps destekleyen bu modemler 4.5g internet hızını desteklemiyor. Yeni bir modem almanızı gerekecek ve şuan fiyatları 400 TL civarına kadar ulaşabiliyor. Alırken desteklediği Mbps hızı ve 4.5g uyumuna dikkat ediniz.

Aldığınız 4.5g ile işlem bitmeyecek.!

Bilgisayarınızda bulunan ethernet veya wireless bağlantınızın da bu hızları destekliyor olması gerekecek yani ethernet kartlarında bulunan 10/100 ler sizin 4.5g’nin vaat ettiği hızları almanıza yetmez. Gelelim tablerlere: Aynı durum tablet veya diğer wireless bağlantı sunan cihazlar için de geçerli 4.5g hız testi yaptığınızda neden benim 300-400 Mbps hızlara ulaşamıyoruz diyebilirsiniz.

Örneğin: Bilgisayarınızdan wireless bağlantı ile 20 Mbps hızında bir hız testi ile karşılaşabilirsiniz.

Peki evde 4.5g internet kullanmak mantıklı mı?

Bu tamamen sizin bütçenize ve zevkinize bağlı; benim çok param var öderim yeterki internet hızım kesilmesin donmasın diyorsanız…

Milyonlarca abonenin aklından geçen ise ben internetimi yanımda taşırım, hem evde hemde kullanırım tek faturada işi bitiririm. Sınırsız internet kullanım için vereceğiniz ücretler önemli değilse bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir