4.5G ADSL FİBER

4.5G Ayarları

3G’ye göre mobil haberleşme hızını 10 kat artıracak 4,5G hizmetinin, yetkilendirilmiş işletmeciler (Avea (Turk telekom), Turkcell, Bimcell, Pttcell ve Vodafone) tarafından 1 Nisan’dan itibaren abonelere sunulmaya başlanacağı hatırlatılan kitapçıkta, işletmecilerin, teknoloji kullanımında esneklik sağlanan 4,5G yetkilendirmesiyle dünya ile eşzamanlı 5G de dahil yeni teknolojileri hizmete sunmalarına imkan sağlandığı belirtildi.

4.5G’yi nasıl kullanabilirim?

4.5G Ayarları

4.5G’yi kullanabilmeniz için, 4.5G’nin Türkiye’ye gelmesi ile birlikte, 4.5G kapsama alanında olmanız, simkartınızın 4.5G uyumlu (3G uyumlu simkartlar 4.5G’ye de uyumludur) olması ve 4.5G destekleyen bir cihaz kullanmanız gerekmektedir.
Bireysel aboneler bağlı bulundukları Vodafone, Avea (Turk Telekom),Turkcell, Pttcell, Bimcell GSM operatörlerine SMS atarak, Telefonlardaki uygulamalarda bulunan Servisler bölümünden 4.5G’yi seçerek veya Cep Merkezleri’ne gelerek bu servisi aktive edebilir, simkart ve cihaz uyumluluğunu kontrol edebilirler. Aboneler 4.5G servisini onayladıklarında sistemde kayıt altına alınacaklardır.
Ayrıca, cihazınızdaki mobil sebeke ayarlarınızdan, LTE , 4G veya 4.5G yi seçmelisiniz. Son olarak, Türkiye’nin 81 ilindeki 4.5G geniş kapsama alanı içerisinde olmalısınız.
Bu 3 nokta dan emin olduktan sonra 4.5G kapsaması göremiyorsanız:
Telefonunuzu tekrar başlatmanızı (veya uçuş modunu açıp kapatmanızı) ve işletim sistemi sürümünüzün güncel olduğunu kontrol etmenizi rica ederiz.

4.5G Ayarları Sorulan Sorular

[toggle title=”En hız 4.5G operatörü hangisi?” state=”close”]Verilen hızlar cihaza, bölgeye, yoğunluğa göre tüm operatörlerde değişmektedir. Şu anda 4.5G teknolojisi kullanılarak Türkiye’de ulaşılabilen en yüksek hız rekoru 1.168 Mbps ile Vodafone’dadır. [/toggle]
[toggle title=”Telefonumda 4G+ , LTE+ gibi işaretler görüyorum” state=”close”]Yeni nesil telefonlar (Cat6 donanımlı telefonlar), operatörlerin farklı frekans bantlarını birleştirerek 2-3 kat hıza çıkabilmektedirler. Cihazınız bu yeni nesil telefonlardan biriyse, bu taşıyıcı birleştirme özelliğini, operatörün bu özelliği sağladığı baz istasyonlarında kullanır ve telefonunuzda bu işaretleri görürsünüz ve daha yüksek hızlara ulaşırsınız.[/toggle]
[toggle title=”4.5G bağlandığımı nasıl anlarım” state=”close”]Telefonda data servisi açık ise daha önce 2G, Edge,3G, H,H+ yazan bölgede 4G, 4.5G veya LTE yazacaktır. (Eğer telefonda wireless açık ise bu görünmeyebilir)[/toggle]
[toggle title=”Telefonumda 4.5G yazdığını neden görmüyorum?” state=”close”] Aşağıdaki şartları sağladığınızı kontrol ederek, telefonunuzun 4.5G’yi desteklemesini sağlayabilirsiniz:
– 4.5G aboneliği aktif edildikten sonra telefon bir kez kapatıp açılmalıdır.
– Telefonunuz 4.5G destekliyor olmalı (internetten sorgulayabilirsiniz)
– 4.5G abonesi olmalısınız.
– Bulunduğunuz bölgede 4.5G kapsaması mevcut olmalı
– Telefonunuzun mobil şebeke ayarlarında LTE/4G seçili olmalı
– Mobil data açık olmalı
– Telefonunuz, bulunduğunuz bölgeye servis veren frekans bandını destekliyor olmalı[/toggle]
[toggle title=”Telefonumda neden 4G & LTE yazıyor?” state=”close”]4.5G, IMT Advanced Teknolojisi ile 150 Mbps in üstüne çıkmayı sağlayan ve dünya üzerindeki 4G teknolojilerine göre çok daha ileri olan bir teknolojidir. Türkiye’de operatörler tarafından 4.5G hizmeti verilmektedir. Cihaz üreticileri ise 4G veya LTE (Long Term Evaluation) olarak cihazlarına koymayı tercih etmişlerdir.[/toggle]


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir