TEKNOLOJİ

3 boyutlu “3D” yazıcı nedir? 3D yazıcı nasıl çalışır?

3 boyutlu “3D” yazıcı nedir? 3D yazıcı nasıl çalışır?

Son dönemin en yeni teknolojik gelişmelerinden biri hiç şüphesiz 3D yazıcılardır. Endüstriyel alanda dijital tasarımların ortaya konulmasında yaygınlaşan ve bireysel kullanımda da giderek tercih edilmeye başlanan teknolojilerden biridir. Maket model yapımından hediyelik ürünlere, aksesuardan oyuncak modellemesine kadar tasarımlara yeni bir vizyon kazandıran bir cihazdır.

Peki, Teknolojinin son geldiği noktalardan biri olan 3 boyutlu yazıcı nasıl çalışır?

3D-baski3 boyutlu yazdırmanın gelişiminde, hayallerin tasarıma dönüştürülmesi en başta gelen düşüncedir. CAD gibi yazılım tabanlı uygulamalarla modellenmekte olan tasarımlar, 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulacak olan nesnelerin esasını meydana getirmektedir. Değişik uygulamalar vasıtasıyla, farklı kesitlerde ve farklı katmanlarda tasarım olanağı sunulmaktadır. Hızlı bir şekilde başlı başına bir sektör halini alan 3 boyutlu yazdırma alanında, değişik tasarımların sunulduğu Shapeways, Sculpte ve Thingiverse gibi web sitelerinden faydalanılabilmektedir.

3 boyutlu yazdırma teknolojisi, tıraşlama ve geleneksel nesne tasarımı anlayışının aksini, yani elde edilmek istenen nesnenin parçalar eklenerek ortaya çıkarılması prensibiyle çalışmaktadır. Tasarımın 3D yazıcıya gönderilerek ortaya çıkarılmasında, yazıcının teknik özelliklerine bağlı olarak plastik, kauçuk, poliüretan ve kağıt türevi malzemeler kullanılabilmektedir. Yazdırma prosesi, daha çok sprey uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu prosesin tamamlanması, tasarlanan objenin büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak saatler ya da günler sürebilmektedir.

3 boyutlu yazdırma teknolojileri sağlık alanı ve uzay teknolojilerinde önemli bir katma değer sağlanmasına imkan vermiştir. Özellikle sağlık sektöründe, protez üretiminde 3D yazıcıların kullanılabileceği düşünülmektedir. Endüstriyel tasarımlardan sağlık alanına, ihtiyaç duyulan birçok malzemenin 3D yazdırma teknolojisiyle hangi boyutlara ulaşacağını yakında daha net olarak görebileceğiz.

Baskı İşlemi

Baskı işlemi bilgisayar ortamında başlayıp yazıcının baskıyı yapmasıyla tamamlanır. Bazı üç boyutlu yazıcılar bilgisayar bağlantısına gerek duymadan hafıza kartı üzerindeki tasarım dosyasını okuyarak baskı yapabilmektedir. Üç boyutlu tasarım dosyaları bilgisayar yazılımı aracılığı ile dilimleme işleminden geçirilir ve üç boyutlu olarak basılabilir dosya formuna dönüştürülür. Bu dosyalar STL dosya formatındadır. Üç boyutlu yazıcının baskı sırasında yapacağı bütün hareketler ve ne zaman ham maddeyi dökmeye başlayacağı bilgisi gibi bilgiler bu dosya içersindedir. Yazıcının çözünürlüğü katmanın kalınlığına ve x-y eksenleri üzerindeki hareket hassaslığına bağlıdır. Genelde baskı kalınlığı 100 µm (250 DPI). Fakat bazı yazıcılar çok daha yüksek çözünürlükte baskı yapabilmektedir. 16 µm (1,600 DPI). Baskı süresi yazıcıya ve basılan tasarıma göre değişkelik göstermektedir.

Kullanım alanları

Endüstriyel Kullanım

Yüksek maliyetli ve yüksek kalitede sonuç veren yazıcılar kullanılır.

Tüketici kullanımı

Birçok model ve türde yazıcılar bulunmaktadır. Klasik masa üstü üç boyutlu yazıcıların üretim maliyetleri düşmektedir.

Uzay araştırmalarında kullanımı

NASA uzayda 3d basım teknolojisini kullanarak besin üretimi yapmak için araştırma yapmaktadır. NASA ayrıca uluslararası uzay istasyonuna astronotlara yardımcı olması ve kabiliyetlerini arttırmak için 3D yazıcı göndermiştir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir