GENEL

2017 Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

2017 Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

Dünyamızın uydusu olan Ay kendi yörüngesinde devam eden hareketini sürdürürken zaman zaman Dünya’nın gölgesine girer. Bu olaya ay tutulması adı verilmektedir.

Ay tutulması dolunay zamanında gerçekleşir. Ay tutulması gölgeye giren Ay’ın Güneş’ten gelen ışınlar sonucunda sahip olduğu parlaklığı yitirmesi anlamına da gelir. Tutulmalarda ortaya çıkan görüntüler oldukça sanatsaldır. Dünya etrafında mavi ışık yutulur ve kırmızı ışık yansıtılır. Bu durumda Dünya’nın gölgesine giren Ay yansıyan kırmızı ışıklarla birlikte oldukça hoş bir renge sahip olur. Farklı dönemlerde ve büyüklüklerde meydana gelen ay tutulmaları izlenmesi oldukça keyifli gök olayları arasında yer almaktadır. Yeni tutulma için sayılı günler kalması da bu olayları gözlemlemekten ve incelemekten keyif alanların sabırsızlanmasına neden olmaktadır.

2017 Ay Tutulması İçin Geri Sayım Başladı

Pek çok insanın merakla beklediği tutulma 11 Şubat Cumartesi tarihinde meydana gelecek. Tutulmanın Türkiye’den rahatlıkla izlenebilecek olması da Türk araştırmacılar için oldukça keyif verici bir haber oldu. Türkiye saati ile 01:32’de başlayacak olan tutulmanın ortası ise Türkiye saati ile 03:44’de gerçekleşecek. Dünya’nın gölgesine giren Ay’ın bir miktar kararmasıyla gerçekleşecek olan tutulmada Ay gökyüzünden tamamen kaybolmayacak. Bu olay gerçekleşirken aynı anda 45P/Honda-Mrkos-Pajdusáková kuyruklu yıldız da Dünya’nın oldukça yakınına gelecek. Gözlem için en uygun yani Dünya’ya en yakın konumda olacak olan yıldız teleskoplar ya da dürbünler aracılığı ile gözlemlenecek. 01:32’de başlayan tutulmanın sonu ise 05:55’de olacak. 11 Şubat 2017 Ay tutulması Batı Asya, Avrupa, Grönland, Amerika ve Afrika’dan rahatlıkla izlenecek.

2017 yılı gök olayları açısında bereketli bir yıl olarak göze çarpıyor. 26 Şubat Pazar günü meydana gelecek Halkalı Güneş Tutulması 1 dakika 18 saniye boyunca gözlemlenebilecek. 2017 yılının ikinci Ay tutulması ise 7 Ağustos Pazartesi günü gerçekleşecek. Parçalı olacak tutulmanın başlangıcı Türkiye’den gözlemleneyecek ancak ilerleyen safhalarını gözlemlemek mümkün olacak. Türkiye saati ile 18:48’de başlayacak olan tutulmanın ortası 21:20 gerçekleşecek. Tutulmanın yine Türkiye saati ile 23:53’de sonlanması bekleniyor. 2017’nin en merakla beklenen olaylarından birisi de Pasifik ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinde gözlenecek olan Güneş Tutulması olacak. 2 dakika 45 saniye sürecek olan tam tutulma evresi oldukça keyifli görüntülere neden olacak.

Ay Tutulması Hayatımızda Neleri Etkileyecek

Gerçekleşen gök olaylarının insanlar üzerinde etkisi olduğu biliniyor. 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek olan tutulma Aslan burcunda meydana gelecek. 22. Derece 3. Dekanda gerçekleşecek olan ay tutulması işe toplumsal olaylarda artış meydana gelmesi bekleniyor. Tutulmalardan sonra doğal afetlerde artış beklenmesi bu tutulma için de söz konusu. Para piyasalarının da tutulmalardan etkilenmesi beklenirken bazı burçların duygusal açıdan hassas olması da mümkün. Aslan burcunun özelliklerinden dolayı insanların kendini ifade etmek için daha çok çaba göstermesi ve çalışması da gözlemlenebilir. Duygusal krizleri kolay bir şekilde atlatmayı denemek ise bu dönemde yapılacak en doğru hareket olacak.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir